Ben bu yazdan bezdim!..

Sigortacı Gazetesi

Pazar, 26 Mayıs 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size
Sigortacı Gazetesi M.Emin Özcan Ben bu yazdan bezdim!..


Ben bu yazdan bezdim!..

e-Posta Yazdır PDF

 

ESKİDEN yaz aylarını özlerdik. Yaz gelecek, denize gireceğiz, yanıp esmerleşeceğiz, kendimize geleceğiz diye özlemle beklerdik.Artık ben kış aylarını özlemle bekliyorum. Çünkü ben bu yazlardan bezdim… Küresel ısınma illeti, özlemle beklediğimiz yazları yok etti, yerine bize her dakika terleten, soluk alınamayan bir çöl havası hediye etti. Ne biçim hediyeyse? Tam bir baş belası!..Ben Çukurovalıyım, çocukluğum ve ilk gençlik yıllarım Tarsus ve Mersin’de geçti. O yıllardan anımsarım, Çukurova’nın kadınları kış aylarını çok severdi. Ilıman bir kış, neredeyse soba kurmayı bile gerektirmeyecek çoğu güneşli günler. Yağmur yağsa da gam değil, elektrik sobasıyla idare edip sıcacık evlerinde yaşayıp giderlerdi.


Ama yaz gelip de Çukurova’nın sarısıcak güneşi tepeye dikilince kadınların keyfi kaçardı: çünkü artık o “sıcacık” ev neredeyse bir cehenneme dönerdi ve tek çare Toroslar’daki yaylalara kaçmak olurdu.


Artık ben de çocukluğum ve gençliğimdeki Çukurovalı kadınlara döndüm. Ama İstanbul’da yayla yok, kaçamıyorum. Şimdi bazılarının “Kardeşim, madem bu kadar rahatsız oluyorsun klima taktır” dediğini duyar gibi oluyorum. Bana klimadan hiç söz etmeyin. Çünkü küresel illetin baş müsebbiplerinden biri o! Bu yüzden ömrüm boyunca klimadan uzak duracağım.
Ben kışı da, yazı da, baharları da doğal ortamlarda yaşamayı severim. Bu yüzden küresel ısınmaya inat, klimadan uzak, Toroslar’daki yaylalara kaçmak için can atıyorum. Bakalım ne zaman kaçarız, zaman gösterecek…


İKİNCİ DERDİM ORMAN YANGINI


Beni bu yazlardan bezdiren sadece boğucu sıcaklar değil. Her geçen yıl artan orman yangınları da yüreğimi dağlıyor. Her yaz, temmuz ve ağustos ayları gelince beni bir orman yangını tasası sarıyor. Üstelik bu tasam her yıl gerçek oluyor ve binlerce hektar ormanlık alan yok oluyor. Televizyonlardaki orman yangını haberlerini izlerken, bir yandan ben de cayır cayır yanıp kül oluyorum.TEMA Vakfı’nın raporuna göre, “Doğal afetlerin başında gelen orman yangınlarının çıkmasında ve yayılmasında en uygun koşullara sahip Akdeniz iklim kuşağının etkili olduğu Türkiye’de, 2013 yılında temmuz ayının sonuna kadar 1.462 adet orman yangını çıktı ve 3.194 hektar alan zarar gördü. Türkiye’de her yıl ortalama 2.017 adet yangın çıkıyor, yanan alanların ağaçlandırılması için ise her yıl yaklaşık 50 milyon TL harcamak gerekiyor.” Türkiye’de son yıllarda İtalya, Fransa, Portekiz, Yunanistan ve İspanya gibi çoğu ülkeye kıyasla orman yangınlarını söndürme ve kontrol altına alma konusunda daha etkin ve başarılı çalışmalar yürütüldüğü belirtilen raporda, “Buna rağmen her yıl ortalama 2.017 adet yangın çıkarken ve ortalama 8.400 hektar orman alanı yangından zarar görüyor. Bu da yüz binlerce ağacın, ot ve çalının kül olması, milyonlarca böceğin, binlerce kuşun, memelinin, sürüngenin yanarak yaşamlarını yitirmesi, yaşam alanlarının bozulması, orman ekosistemlerinde yaralar açılması anlamına geliyor. Yanan alanların ağaçlandırılması ise her yıl yaklaşık 50 milyon liranın harcanması demek” deniyor.


Yangınlarda genellikle göz ardı edilen önemli bir hasarın da topraklarımızda oluştuğu belirtilen raporda şu tespitlere yer veriliyor: “Toprakların yaşamsal gücü toprağın en üst katmanında çokça yaşayan mikrobiyel dünya ile ilgili. Bu canlı toplulukları gözle görülemez düzeyde olsalar bile toprakların verim ve yenilenme gücünü sağlayan eşsiz bir canlılar sistemini oluşturuyor. Yangınlar sırasında bu canlılar topluluğunun bileşimi değişirken, yararlı birçok organizma da yok oluyor, orman ekosistemi hasar görüyor.”


Ülkemizde her gün 15-20 orman yangınının çıktığı ve büyük zararlara neden olan orman yangınlarının hemen hemen tamamının insan kaynaklı olduğu belirtilen raporda, “Küçük ihmal ve dikkatsizlikler yangınların en büyük nedenini oluşturuyor. Orman yangınları nedenlerinin yüzde 76’sı piknik ateşi, sigara, orman içi veya kenarında bulunan çöplükler, çoban ve avcı ateşi, anız yakılması gibi ihmal ve dikkatsizliklerden kaynaklanıyor. Bu orana faili meçhul olanlar da dahil edildiğinde oran yüzde 90’a ulaşıyor. Yangınların yüzde 8’inin ise kasten orman yakma fiili sonucu ortaya çıktığı görülüyor” deniliyor.


Ne diyeyim; dikkatli olalım, ne ormanlarımız yansın, ne de benim yüreğim. Esen kalın…

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11357274

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016