Çoban Yıldızı…

Sigortacı Gazetesi

Pazar, 26 Mayıs 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size
Sigortacı Gazetesi M.Emin Özcan Çoban Yıldızı…


Çoban Yıldızı…

e-Posta Yazdır PDF

 

ÇOCUKLUĞUMDA en büyük zevklerimden biri, akşamları dama sırtüstü uzanıp gökte yıldız saymaktı. Yaz günlerinde, ağabeyim Atilla ya da Coşkun’la, Mersin’de bir portakal bahçesi içindeki kiralık evimizin damına çıkar ve güneşin batımıyla birlikte “kim daha önce yıldız görecek” diye yarışmaya başlardık…


Gün kararırken “bir” diye ilk ses duyulur ve rakibin arayışları başlardı. Bunu soluk soluğa “İki, üç, dört, beş” hatta yüzleri aşan rakamlar izler, yarış gökyüzünde Samanyolu’nun belirmeye başlamasına ya da aşağıdan yemek çağrısının gelmesine kadar sürerdi.


O günlerde adını henüz bilmiyorduk ama gökte ilk beliren yıldızın Çoban Yıldızı olduğunu hepimiz öğrendik. Batı yönünden parlak bir biçimde ortaya çıkan ilk yıldız hep o olurdu…
Çoban Yıldızı’nın aslında bir yıldız değil, Venüs gezegeni olduğunu yıllar sonra yüksekokul eğitimim sırasında öğrendim. Akşam batıda en parlak yıldız olarak ortaya çıkan Çoban Yıldızı sabah doğuda son parlak yıldız olarak çobanlara yol gösteriyordu. Anadolu’da çobanlar, yıldız ortaya çıkınca –gün batarken- sürülerini ağıllara götürüyor ve yıldız batarken –gün ağarırken- sürüleri ağıllardan alıp otlaklara sürüyordu. Venüs’e herhalde bunun için Çoban Yıldızı denmişti.


Ben aslında için için çok istesem de çoban olamadım ve hayatımda hiçbir zaman Çoban Yıldızı gibi bir kılavuzum olmadı…


DEMİRKAZIK
İsterseniz, hepimizin çok yakından tanıdığı Kutup Yıldızı’ndan, halk deyişiyle Demirkazık’tan söz edelim biraz da… Ben belki Demirkazık’ı çocukluk günlerimde de görmüşümdür ama tanımam çok zordu kuşkusuz. Çünkü Kutup Yıldızı, ününün aksine bizim semamızda çok parlak olarak görülen bir yıldız değil. Ancak onu tamamlayan Büyük Ayı ve Küçük Ayı takım yıldızlarıyla birlikte seçebilirsiniz onu. Alt sol yanında büyük, üst sol yanında küçük bir cezve şeklinde takım yıldızları bulunan bir yıldızdır Kutup Yıldızı; ancak alt cezvenin boyundan sağa doğru beş kat yukarıya bakınca fark edeceğiniz gariban bir parlaklık… Gecenin saatlerine göre cezvelerin konumları değişebilir ama Kutup Yıldızı’nın yeri hiç değişmez; onun için ona Demirkazık demişler.
Demirkazık’ın uygarlık tarihinde üstlendiği işlev de yadsınamaz. Tarihteki büyük coğrafi keşiflerin gerçekleştirilmesinde pusulalara ve bir anlamda kaptanlara hep o kılavuzluk etti. Dünyanın bilinmeyen bütün noktaları onun sayesinde keşfedildi.


Ben onun kılavuzluğunda yolculuk edemediğimden, bugüne dek bir yere kazık çakamadım. Tarsus’un Hacıhamzalı köyünde dedemden miras kalan bin yıllık zeytin ağacı dışında, dünyada dikili bir ağacım yok. Ama önümüzdeki dönemde Kutup Yıldızı’nı örnek alarak ben de bir yerlerde “Demirkazık” olmaya niyetliyim; bakalım kılavuzumuz nereyi gösterecek…

 

ZÜHRE
Ünlü yıldızlardan biri olan Zuhal’in aslında Satürn gezegeni olduğunu hatırlatıp Zühre yıldızını da bir Aşık Veysel türküsüyle anarak gökyüzü faslını kapayalım:

 

“Mecnunum Leyla’mı gördüm/ Bir kerece baktı geçti/
Ne sordum ne de söyledi/ Kaşlarını yıktı geçti

Soramadım bir çift sözü/ Ay mıydı gün müydü yüzü/
Sandım ki Zühre yıldızı/ Şavkı beni yaktı geçti…

 

Zühre yıldızının ışığıyla yanmak da bir şeydir.
Bu yazıda Ülker yıldızına da bir uzanayım dedim ama 440 ışık yılı uzaktaymış, sadece benim değil cümlemizin ömrü yetmez, o yüzden varsın Ülker şimdilik uzakta beklesin; sizler esen kalın!

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11357282

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016