Didier Drogba’ya selam!..

Sigortacı Gazetesi

Pazar, 26 Mayıs 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size
Sigortacı Gazetesi M.Emin Özcan Didier Drogba’ya selam!..


Didier Drogba’ya selam!..

e-Posta Yazdır PDF

“Urfa’ya paşa geldi / Halka temaşa geldi / Bir elim yar koynunda / Bir elim boşa geldi…”


Ünlü halk türkümüzde böyle söylenir.  Eh; buradan bakınca, “Galatasaray’a Drogba geldi, seyirciye temaşa geldi” demek elbette mümkün. Ama bu delikanlının meziyetleri, temaşadan öteymiş meğer…
Bize sunacağı temaşa konusunda henüz bir fikrimiz yok, ama ülkesinin ve Afrika’nın özellikle sağlık ve eğitimi konusunda oldukça duyarlı davranan biri Drogba… Didier Drogba Vakfı’nı kurarak bu alanda önemli bir mesafe sağlamış…


Bazı insanlar bu tür girişimleri gösteriş olarak niteler ve küçümser. Ben, bu tür girişimleri çok önemserim. Bizim ülkemizde de bu tür girişimlerde bulunan çok sayıda vakıf var, çok başarılı sonuçlara ulaştılar ve başarılarını sürdürüyorlar. Burada isim saymak istemiyorum, sayarsam yanlış anlaşılır, ama hepsine saygı duyarım… Galatasaray’ın yeni transferi Didier Drogba da bu anlamda dikkat çeken biri.
Didier Drogba Vakfı’nın internet sitesinde, vakfın amaçlarıyla ilgili olarak şöyle deniyor: “Didier Drogba Vakfı, sıtmayla mücadele ediyor. Didier Drogba ve kurduğu yardım vakfı, Sıtmayla Mücadele Birliği’yle (UAM) güçlerini birleştirdi ve sıtmayla savaşmak için başlattıkları kampanyada başrol oyuncusu oldu.


Didier Drogba Vakfı’nın asıl amacı Afrikalılara eğitim ve sağlık alanlarında hem finansal destek sağlamak, hem de malzeme tedarik etmek. Eski Chelsea forveti (yani Galatasaray’ın yeni transferi), 2012’nin başlarından bu yana sıtmayla mücadelede de aktif bir rol oynuyor. Didier, Sıtmayla Mücadele Birliği’nin yanında yer alarak, Afrika’da her 60 saniyede bir çocuğun hayatına mal olan bu hastalıkla savaşmak için başlatılan bir kampanyanın da yıldızı oldu. Bu kampanya, medya aracılığıyla sıtma konusundaki farkındalığı artırmayı, hayatların kurtulmasına vesile olacak önlemler almayı ve tedavi yöntemlerini yaymayı hedefliyor.”


Bu kampanyayla ilgili olarak geçtiğimiz ay düzenlenen Afrika Uluslar Kupası sırasında da birçok etkinlik gerçekleştirildi.


İnternette Drogba’yla ilgili yazılanlar bununla sınırlı değil, örneğin ünlü internet sitesi Vikipedi’de onunla ilgili olarak şu satırlara yer veriliyor: “2007 yılının Ocak ayında, Birleşmiş Milletler Gelişim Programı, yaptığı yardımlardan etkilendiği Didier Drogba’ya ‘İyi Niyet Elçisi’ unvanını verdi. Futboldan kazandığı parayla sık sık ülkesindeki ve tüm Afrika’daki hayır kuruluşlarına bağışlarda bulunan Drogba için geçtiğimiz şubat ayında, İngilizlerin ünlü The Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan bir makalede, ülkesi için yaptıklarının Fildişi Sahili Devlet Başkanı’ndan dahi fazla olduğu yazılıydı. The Didier Drogba Foundation adında bir yardım kurumu yaratan ünlü futbolcu, kaleme aldığı otobiyografi kitabının ve ‘Didier Drogba’nın Olağanüstü Kaderi’ adlı DVD’nin tüm gelirlerini de bu kuruma bağışladı. 2009 yılında yaptığı bir reklam anlaşmasından aldığı 3 milyon euroluk bedelin tümüyle de, doğduğu kent Abidjan’da bir hastane yaptırdı. Aynı kentte Didier Drogba’nın adını taşıyan bir de stadyum bulunuyor. Yıldız oyuncunun kariyerinin ilk adımını attığı Levallois kulübü, Drogba’nın Marsilya’dan Chelsea’ye transferinden aldığı payla geliştirme imkânı bulduğu stadına onun adını vermeyi uygun gördü.”


Fildişi asıllı ünlü oyuncu Didier Drogba, 1978 doğumlu. Galatasaray’a transferiyle gündemde olan Drogba’nın futbol kariyerindeki başarısını herkes biliyor. Beni asıl etkileyen, onun toplumsal sosyal sorumluluk alanındaki faaliyetleri oldu. Keşke hepimiz birer Didier Drogba olabilsek ve Afrika’nın o kara gözlü çocuklarına yardım elini uzatabilsek. O yüzden; selam sana Drogba!

 

Son dakika notu: Ben yazıyı yazarken henüz Drogba’yı Galatasaray forması altında izlememiştim. Ama Akhisar Belediyespor maçında oyuna bir girdi, pir girdi. Bir anda ligin yörüngesini değiştirdi. Burak Yılmaz’la birlikte Avrupa’nın yörüngesini de değiştireceğine yürekten inanıyorum ve Drogba’ya hoş geldin diyerek yeniden selamlıyorum… Esen kalın.

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11357270

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016