Şu internetin ufak tefek taşları…

Sigortacı Gazetesi

Pazar, 26 Mayıs 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size
Sigortacı Gazetesi M.Emin Özcan Şu internetin ufak tefek taşları…


Şu internetin ufak tefek taşları…

e-Posta Yazdır PDF

TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, 10 milyon Türk’ün internette okey oynadığını açıkladı ve “Bilişim okuryazarlığında Avrupa’da sonuncuyuz ama 20 milyon dijital oyuncumuz var” dedi. Bilişim okuryazarlığı konusunda seferberlik başlatılmasını isteyen Ünüvar,  çocukların bu konuda ebeveynlerini eğitmelerini istedi.
TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Avrupa’daki 25 ülkede bilişim okuryazarlığı konusunda yapılan araştırmada, Türkiye’nin son sırada yer aldığını söyledi. Ünüvar, buna karşın Türkiye’deki dijital oyuncu sayısının 20 milyona ulaştığını, 10 milyon kişinin de internette düzenli okey oynadığının saptandığını bildirdi.
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi’nin konuğu olan Ünüvar, Komisyonun 3 aylık çalışma sonucu hazırladığı, 157 öneriden oluşan 1150 sayfalık raporu, 10 gün önce TBMM Başkanlığı’na sunduğunu anımsattı.


Bilişimin giderek insan hayatında daha fazla yer aldığını kaydeden Ünüvar, işadamlarına bu alanda yatırım yapmalarını önerdi.


Türkiye’de bilişim sektöründe büyük gelişme yaşandığını, ancak kuşaklar arasında büyük farklılıklar bulunduğunu anlatan Ünüvar,  Avrupa’daki 25 ülkede bilişim okuryazarlığı konusunda 2011 yılında yapılan araştırmada, Türkiye’nin son sırada yer aldığını anımsattı.


Buna karşın bilgisayar oyunlarının Türkiye’de de oldukça yaygınlaştığını vurgulayan Ünüvar,  “Bilişim okuryazarlığında Avrupa'da sonuncuyuz ama 20 milyon dijital oyuncumuz var. 10 milyon kişi de internette  düzenli okey oynuyor. Bir zamanlar home office çalışmayı küçümsüyorduk. Ama artık insanlar evlerinde çalışıyor, oyunlar üzerine yazılımlar üretiyor, yattıkları yerden milyar dolarlara ulaşan rakamlarda paralar kazanıyorlar. Zamanında bilişime yatırım yapan ülkeler  de bugün karşılığını alıyor. Kore’nin milli geliri 1960’ta Türkiye’nin yarısıydı. Şimdi sadece Samsung’un cirosu Türkiye’nin toplam gelirinden fazla’’ dedi.
Bilişim okuryazarlığının uluslararası 8 kriteri bulunduğunu bildiren Ünüvar, bu kriterleri şöyle sıraladı:


1- İstenmeyen mesajları engelleyebiliyor musunuz?
2- İnternet güvenliğini sağlayacak bilgilere erişebiliyor musunuz?
3- Kullandığınız web sayfalarını sık kullanılanlara ekleyebiliyor musunuz?
4- Sosyal paylaşım ağında profilinizdeki gizlilik ayarlarını değiştirebiliyor musunuz?
5- İnternet sitesinde erişilen bilgilerin doğruluğunu başka kaynaklarla test edebiliyor musunuz?
6- Sörf geçmişini silebiliyor musunuz?
7- İstenmeyen, spam e-postalarını engelleyebiliyor musunuz?
8- Filtre ayarlarını değiştirebiliyor musunuz?’’


Bu soruların tamamına “evet” diyebilenlerin bilişim okuryazarı olarak kabul edildiğini kaydeden Ünüvar, “Çocuklar artık bilgi ihtiyaçlarını anne babadan çok internetten  karşılıyor. Eskiden kuşak çatışması dediğimiz şey, bugün bilgi çatışması şeklinde karşımıza çıkıyor. Bilişim  okuryazarlığının artması, bilişim suçları ile mücadelede, e-devlet uygulamalarında  çok önemli. Bilişim okuryazarlığı konusunda seferberlik başlatılmalı. Eskiden anne babalar çocuklarını eğitirdi, şimdi çocukların ebeveynlerini eğitmesi gerekiyor. Kamu personeli alımında da bilişim okuryazarlığı standart şartlar arasına alınmalı’’ diye konuştu.
Ünüvar’ın açıklamalarına ben de birkaç şey eklemek isterim. Şayet 10 bin okey oyuncumuz varsa, en azından 5 bin de tavla oyuncumuz vardır. Yani kıraathanelerimizin geleceği pek parlak değil!
Aslında benim internet konusunda asıl şikayetim başka. İnsanoğlu önce dünyayı, ardından uzayı, şimdi de interneti çöplük haline getirdi. Ünüvar’ın sözünü ettiği bilişim okuryazarları bunun farkındadır. İnternetteki ölü site sayısı o kadar çok ki doğru bilgiye ulaşma olanağı neredeyse imkansız…


İnternette okey ve tavla oynayan sigortacı arkadaşlara bol şanslar dileyerek yazımı noktalıyorum; esen kalın…

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11357313

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016