O biçim haberler bunlar!..

Sigortacı Gazetesi

Pazar, 26 Mayıs 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size
Sigortacı Gazetesi M.Emin Özcan O biçim haberler bunlar!..


O biçim haberler bunlar!..

e-Posta Yazdır PDF

İlk haber Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan düştü basına: “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı denetimlerde aralarında köklü firmaların da yer aldığı bazı markaların ürünlerinde hileler tespit edildi. Sucuklarda at ve eşek eti, tereyağında bitkisel yağ, tulum peynirinde nişasta, pidede domuz eti, yüzde 100 dana sosiste ise kanatlı etine rastlandı.”

Tam biz bu haberi hazmetmeye çalışırken Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, ‘Gıda Terörizmi’ olarak nitelendirdiği hileli gıdalar konusuyla ilgili hazırladıkları raporu açıkladı.

Basında yer alan haberlere göre, dernek olarak 1 aylık yoğun bir çalışma sonucu hileli gıdalarla ilgili 51 yöntem tespit ettiklerini kaydeden Yetkin, “Kıymalı pideye domuz kıyması karıştırılıyor. Kuru üzümler kurutulmadan önce mazota bulanarak haşerelere karşı önlem alınıyor. Eski dönerlerin üzerine yeniden et konularak satılıyor. Yağ ve kemik külünden lahmacun yapılıyor. Kaçak çaylar kimyasal renklendiriciler hatta domuz kanıyla renklendiriliyor” iddialarında bulundu.

Gıda denetimi konusunda yetkili kurumun Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olduğunu belirten Yetkin, “500 bin civarında işletmeyi denetlemekle görevli denetçi sayısı 5 bin. Bu ekiplerin önemli çalışmaları var. 6-7 aydır bakanlık yeni bir yöntem geliştirdi. Artık teşhir ediyor firmaları, bu önemli bir çalışma. Ama denetim elemanlarının işi çok zor. Her yerde üretim var, bu kolay bir iş değil” dedi.

Dernek olarak 1 aylık bir çalışma sonrası yaptıkları araştırma sonucunda en sık rastlanan ve en güncel 51 hileli gıda üretme yöntemini tespit ettiklerini anlatan Yetkin bu hileleri şöyle sıraladı: “Yüzde 100 dana eti diye satılan sucuklarda at, eşek ve kanatlı eti kullanılıyor. Uzun soyulmuş sosise kanatlı eti, yabancı doku ve iç organ katılıyor. Sucuk salam imalatında kullanılan sarımsak kireç suyuyla soyuluyor. Tereyağına bitkisel yağ katılıyor. Yoğurda bitkisel yağ ve jelatin, yağlı tulum peynirine nişasta katılıyor. Süzme çiçek balına fruktoz, glikoz ve darı şeker pekmezi, hazır kıymaya sakatat ekleniyor. Kıymalı pideye domuz kıyması karıştırılıyor. Şekerlemelerin içine domuz jelatini, süte su katılıyor. Küp şekeri kalıp haline getirmek için mumsu maddeler kullanılıyor. Çikolataya hayvan yemi olarak kullanılan soya tozu, leblebi tozu ve fındık zarı katılıyor. Tatlılara Antep fıstığı yerine bezelye ve yeşile boyanmış yer fıstığı konuluyor. Kuru üzümler kurutulmadan önce mazota bulanarak haşerelere karşı önlem alınıyor. Eski dönerlerin üzerine yeniden et konularak satılıyor. Yağ ve kemik külünden lahmacun yapılıyor. Kaçak çaylar kimyasal renklendiriciler, hatta domuz kanıyla renklendiriliyor.”

Gıda maddelerinin pahalı olduğu, kayıt dışılığın önlenemediği ve denetimlerin yeterli olmadığı sürece bu gibi sorunların devam edeceğini anlatan Yetkin, “Türkiye’nin sosyal yapısına bağlı olarak yoksul kesim bile bile ucuz olduğu için bu ürünleri alıyor” dedi.

Hazmetmemizin çok zor olduğu bu rapordan sonra, geçen ayın ortalarında sahte ilaç haberi bomba gibi düştü medyaya: “İstanbul'da 40 ayrı adrese eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonda, sahte ilaç ürettikleri ve piyasaya sürdükleri iddiasıyla 30 kişi gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Bayrampaşa Rami Kışla Caddesi Paşmakçı İş Merkezi'nde bulunan bir imalathane ile birlikte 40 ayrı adrese operasyon düzenledi. Operasyonda sahte ilaç ürettikleri ve piyasaya sürdükleri iddiasıyla çete lideri olduğu öğrenilen M.F.D. ile birlikte 30 kişi gözaltına alınırken, piyasa değeri yaklaşık 600 bin lira olduğu belirtilen ve çoğu ‘cinsel gücü artırıcı’ 300 bin kutu sahte ilaç yakalandı.”

Medyada yer alan haberlerde bu ilaçları üreten insanın hiçbir farmakolojik bilgisi olmadığı ve bu ilaçların insan sağlığına zarar vereceği, hatta ölümlere yol açabileceği vurgulandı.

Bunca alıntıdan sonra, benim de bir şeyler yazmam gerekiyor sanırım, ne diyeyim: Biz ne biçim bir milletiz, nasıl bir toplum haline geldik Allah aşkına!.. Esen kalın.

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11357290

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016