Kooperatif sigortacılığı sigortalıların benimsemesiyle büyüyecek

Sigortacı Gazetesi

Perşembe, 20 Haziran 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size
Sigortacı Gazetesi HABERLER HABERLER Kooperatif sigortacılığı sigortalıların benimsemesiyle büyüyecek


Kooperatif sigortacılığı sigortalıların benimsemesiyle büyüyecek

e-Posta Yazdır PDF

24 Nisan'da Milli Re'de Koru Mutuel Sigorta tarafından düzenlenen Kooperatif Sigortacılığı Konferansı kamu ve sektör temsilcileri ile Avrupalı mutuel sigortacıları bir araya getirdi. Kooperatif sigortacılığı hakkında pek çok bilginin paylaşıldığı etkinlik dinleyiciler tarafından ilgiyle takip edildi.

Koru Mutuel Sigorta, 24 Nisan’da Milli Reasürans Salonu’nda, Yeni Bir Sigortacılık Modeli: Kooperatif Sigortacılığı konferansı düzenledi. Konferansta; kooperatif sigortacılığı, karşılıklılık prensibi, sigorta kooperatiflerinin işleyişi ve sürdürülebilirliği, Avrupa ülkelerinde kooperatif sigortacılığı uygulamaları, kooperatif sigortacılığının ülkemizdeki potansiyeli ile ilgili pek çok soruya, konusunda uzman konuşmacılarla cevap arandı.

 

Koru Mutuel Sigorta Kooperatifi Genel Müdür Vekili Hüsamettin Doğramacı’nın açılış konuşması ile başlayan konferansta, kooperatif sigortacılığına ilişkin mevzuatın ağırlıklı olarak tartışıldığı ilk oturumun ardından, Türkiye’den ve dünyadan sigorta kooperatiflerinin örneklerinin konuşulduğu ikinci oturumla konferans sona erdi.
Konferansın ilk oturumunda, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Karasu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi Yusuf Üstün, kooperatif sigortacılığının Türkiye’de uygulanmasına yasal zemin hazırlayan iki kurumun üst düzey temsilcileri olarak bilgi verdiler.

Hazine Müşteşarlığı Sigortacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Karasu, Türkiye’nin mevcut ve gelecek demografik yapısı ile ilgili bilgi verdi. Kooperatiflerin ortaklık süreciyle ilgili olarak en büyük sorununun 100 liralık ortaklık payı olduğunu vurgulayan Yusuf Üstün geleneksel sigorta şirketleri ile rekabet edilebilir bir fiyatlandırmanın olabilmesi için, ortaklık bedelinin 1 lira gibi sembolik bir değere düşürülmesi konusunda Bakanlık düzeyinde çalışmalar yapıldığını söyledi.
Avrupa’da kooperatif sigortacılığının en yetkili organizasyonu, Avrupa Mutuel Sigortacılar ve Sigorta Kooperatifleri Birliği (AMICE) adına, birliğin Genel Sekreteri Gregor Pozniak, Avrupa’da kooperatif sigortacılığı pazarı ve AMICE’ nin üyelik yapısı ile ilgili bilgileri paylaştı.

Birinci oturumun son konuşmacısı 2012 yılından bu yana Koru Mutuel Sigorta Genel Müdür Vekilliğini sürdüren Hüsamettin Doğramacı, kuruluş aşamasından bugüne gelinen süreçle ilgili bilgiler aktardı ve karşılıklı sigortanın dünyadaki gelişimini gözler önüne serdi.

Konferansın ikinci ve son oturumunda, 2012 yılından bu yana Koru Mutuel Sigorta’nın ortağı olan ve çalışma modelleri ile Birleşmiş Milletler tarafından dünyaya örnek gösterilen Tire Süt Kooperatifi’nin Başkanı Mahmut Eskiyörük, kooperatifçilik ve Koru Mutuel Sigorta işbirliği hakkında konuştu. Fransa’da sigorta kooperatifi olarak yolculuğuna başlayıp 11 farklı ülkenin yanı sıra Türkiye’de de faaliyetlerini yürüten Groupama Sigorta’nın Genel Müdürü Ramazan Ülger, Groupama Sigorta’nın lokal bir kooperatif olarak başlayıp, dünya devi olma süreci hakkında bilgi verdi. AMICE üyesi olan Belçikalı P&V Group şirketinin Halkla İlişkiler Koordinatörü Julien Hayen, Belçika’da sigorta kooperatiflerinin durumu ve şirketi P&V Group’a ilişkin bilgiler paylaştı. Son konuşmacı Mogens N. Skov ise, Danimarka’da sigorta kooperatiflerinin durumu ve önümüzdeki süreçte kooperatifler için nihai çözümler hakkında bilgi verdi.

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11388467

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016