3-3

Sigortacı Gazetesi

Cuma, 19 Temmuz 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size


3-3

e-Posta Yazdır PDF

Son yazımı Sarostan yazmıştım; Ege’nin en kuzeyinden ve “Neşeli Hüzünler” dileyerek hazan mevsimini başlatmıştım. Üç kez buluştuk Ege sularıyla bu yıl Saros’ta. İki kez de Bodrum’da.
Saros, Bodrum’a 3-2 galipken ve tam bitti derken, uzatmalarda bir kez daha Bodrum yaparak durumu eşitledik. Bence biraz abartılı, ama adil oldu. Bodrum Saros’a gönül koymasın diye, bu abartılı tatil dönemini güzel bir eylül finaliyle Bodrum’da kapattık.
Eskiden bu kadar Bodrum sever değildim. Belki de çok kısa tatil nedeniyle hiçbir şeyin tadını alamıyorduk. Tatile kalan zaman artınca, alınan tat da o derece artıyormuş. Kısacası yaşamak lazım. İnsan yaşadıkça seviyor.
Bodrum’u en çok yaşayan eminim ki Halikarnas Balıkçısı’dır. Herhalde tadını da en çok o çıkarmış olmalı ki Bodrum’u şöyle anlatmış anılarında:
“Bodrum, hem doğanın olağanüstü güzelliğini hem de tarihin hatıralarını kendinde toplayan apak bir Akdeniz köşesidir. Şehrin hilal şeklindeki iki limanı sevenin sevilen belalıya açılan gönlü sanki denize açılır. (Deniz de belalı değil de nedir?) yan yana uzanan iki limanın bitişen yerinde kule üstüne kule - Sen Jan Şövalyelerinin kalesi - yükselir. Bembeyaz şehir bu iki limanın kıyısınca yan gelip uzanır. Beyaz evler, cicibiciye özenmeyen kesin çizgilerden yapılmadır. Tertemiz kat kat badanalanır ve beyaz duvarları, maviler mavisi gökleri, beyaz çizgileriyle ustura gibi keser. Burası engin göklerin memleketidir. İçten gelen bir türküyü kapıp koyuverin, uzaklaştıkça türkü gökte masmavi olur. Işık burada yalnız karanlığı aydınlatmakla kalmaz, aydınlattığı maddeyi değiştirir ve görülen bir şair rüyasına çevirir. Başka yerlerde ölüp nur içinde yatılacağına, burada nur içinde yaşanır.”
Kıyı boyu, zümrüt fıskiyeler gibi hurmaların arasındaki küçük lokantalarla noktalanmıştır. Bura aşçıları, mitolojik suratlı orfoz balıklarını, renk renk skaros ve başka balıkları pişirmekte ustalar ustasıdırlar. Hele bir ahtapot pilavı pişirsinler, pilavı gören midye dolmaları utançtan kıpkırmızı kesilirler.
Havasından mı, denizinden mi her nedense burada Tekel’in rakıları bile mucize kabilinden cennet şekerine döner.
Bodrum kentinin bir yanında maden suları denize akar, karşıdaki Karaada’nın ılıcası ise, neredeyse ölüyü diriltir. Gövdenin kanı yaşama sevinciyle çarpar damarlarda, yorgun gözler güneş gibi canlanıp çakar.
Bodrum doğusunda Gökova körfezi 45 deniz mili içerlere doğru uzanır. Orası Nis’ine, Montekarlo’suna, Dalmaçya kıyılarına taş çıkartır. Her ufak koyu Mersin ve başka kokulu ağaçlarla çevrili erimiş bir zümrüt parçasıdır. Denizlerinde uçan balıklar uçar.
Dağlarında her biri 18 bin portakal veren portakal ağaçları yükselir. Dünyanın hiçbir yerinde rastlanmayan buhur (Liquid Amber Styraxiflua) ormanları buradadır.
100 metreden denize tepe takla inen uçurumları mı istersiniz, irili ufaklı ada kümeleri mi istersiniz, altın renkli plajlar mı istersiniz? Ne isterseniz vardır burada.
Bodrum hem doğanın olağanüstü güzelliğini, hem de tarihin şanlı hatıralarını kendinde toplayan ak pak bir Akdeniz köşesidir
Balıkçı; "İtalya'yı gör de öl derler. Yok a canım; Bodrum’la, kıyılarını gör ve yaşa...” diye bitiriyor betimlemesini.
Bodrum, artık  Balıkçı’nın eski Bodrum’u değil ama yine de Bodrum. Yer gök ev oldu. Ama insanoğlu hâlâ Bodrum’un güzelliklerini yenemedi.
Orfoz, skaroz, yerini çiftlik levreğe çipuraya bırakmış. Artık Tekel rakısı yok, ama şükürler olsun cennet şekerine dönen başka rakılar var. Fazla içmeyelim diye onun da fiyatını güncellediler ya. Neyse…  
Kısacası; biz de Balıkçı’nın tavsiyesine uyduk ve bu yıl tatil sezonunu Bodrum’da kapadık, durumu eşitledik.

Sonuç: Bodrum 3- Saros 3.

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11442912

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016