Tohum bankası

Sigortacı Gazetesi

Cuma, 19 Temmuz 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size


Tohum bankası

e-Posta Yazdır PDF

Ayıptır söylemesi, Bodrum’dan yeni döndük diye bitirmiştim geçen yazımı. Biliyorum şimdi daha da ayıp kaçacak, hatta yüzsüzlük boyutunda olacak ama şimdi yine Bodrum’dayız.
Hani “Şimdi İstanbul’da olmak vardı anasını satayım” deyip İstanbul’a dönmüştük ya. Öyle Yeni Cami’de kuşlara mısır filan atmadan, köprüde balık ekmek yemeden, dolmuşa hadi kalk gidelim demeden, bazen sadece bir vapurun yan tarafında birkaç kez oturup; Boğaz’da değil ama fakirhanede, tabakta kavun peynir eşliğinde bir iki buz gibi rakımızı yudumlayıp, üzerinden bir ay bile geçmeden yine döndük Bodrum’a.
Yani, yine “Bodrum, Bodrum” durumları…
İnsan kuş misali, kâh İstanbul’da, kâh Bodrum’da.
Tatil yapamadan geçen uzun yıllardan sonra kendimi buğday ambarındaki tavuk gibi hissetmeye başladım. Allah nazardan saklasın, olmayan her kuluna da nasip eylesin.
Tatilde ne yapılır? Bol bol dinlenilir, denize girilir, gazete kitap okunur, kısaca tembellik yapılır. Biz de öyle yapıyoruz. Artık Feyza kızımız ne der bilmiyorum. Üç seferdir haber gönderdi, artık yazısını yazsın diye. Tembellikten başımızı kaldırsak yazacağız be kızım. Kolay mı, biz de burada tatil yapıyoruz. Hiç yazmasak da, büyük köşe yazarları gibi “ Yazarımız senelik tatilini kullandığı için yazısını gönderememiştir” yahut,  “Yazarımız 15 gündür tatilde, hem de Bodrum’da” diye es geçsek daha mı iyi?
Evet, yine Bodrum’dayız, yine Karaincir’deyiz. Yine ağustos ayı ve Karaincir’de yine incir sıcağı…
“Yine ağustos geldi, yine incir sıcağı. Toprak güneş kokuyor, yine bademler çatladı. Yine cırcır böcekleri caz yapıyor. Yedi veren limon salkım salkım.
Taşçı Mehmet yerli tohumdan 10 dönüm karpuz ekmiş yine. Hani vasiyet etmiştin ya ona; yerli tohum bankası kurun diye. Sözünü unutmamış.
Muhtar yine seni anlatıp duruyor. Yaşadığımız yeri görmek için insanlar akın akın evimize geliyor.
Hasan geldi, Güzel ve Su geldiler, bir sen yoksun.”
Bu cümleler bana ait değil. Ölümünün 12’nci yılında eşi Güler Yücel, Can Yücel’i böyle anıyor. Bodrum, Datça’ya yakın. Biliyorsunuz büyük ustanın mekânı da Datça’ydı. Can Yücel’i, bundan 12 yıl önce 12 Ağustos’ta kaybettik. Mekânı Datça olsun.
Can Baba ölüm yıldönümünde Datça’da yapılan çeşitli etkinliklerle anıldı. Evet, Bodrum Datça’ya yakın, insanlar akın akın gittiler ama biz gidemedik. Dedim ya tatil insanı tembel yapıyor diye.
Baba sadece edebiyat yapmamış, bakın Taşçı Mehmet’e bir de vasiyet etmiş yerli tohum bankası kurun diye. O da sözünü unutmamış, kalkmış yerli tohumdan 10 dönüm karpuz ekmiş. Birçok yabancı bankamız var ama “Tohum Bankası” kuruldu mu, orasını bilmiyorum.
Bildiğim, bizdeki tohumculuğun durumunun vahim olduğu. Ülkemizin tohumda tamamen dışa bağımlı olduğu söyleniyor. Köylü kendi bahçesinde tohum bırakamayacakmış. Tohumun patronu ise İsrail’miş ve tohumlar sadece bir ekimlikmiş. Bundan sonra Taşçı Mehmet, Can Baba’nın vasiyetini ne kadar yerine getirir, artık orası bilinmez.
Tohum deyince düşüneceksin. Kızılderili de düşünmüş tohum üzerine. Düşünmüş, düşünmüş de bakın neler demiş tohumla ilgili… Alın size Kızılderili Kitabesinden birkaç alıntı:
“Yalan tohumdur. Bire kırk verir. Verdiği kırkın her biri bir tohumdur ki bire kırk verir.
Bilgi de tohumdur. Bire yüz verir. Verdiği yüzün her biri bir tohumdur ki; sana bilgelik, torunlarına da ilham verir. Zeka sudur. Tohumları yeşertir. Yalanı da bilgiyi de…
Yetenek topraktır. Ne ekersen onu biçersin. Ekmezsen üzerinde ayrık otları biter.
Emek güneştir. Tohuma da suya da toprağa da hayat verir.
Şans doğal gübredir. Boktan bir şeydir yani. Ne zaman nereye düşeceği belli olmaz.
Kilimine düşerse kirletir. Desenini değiştirir. Her şeyi bombok eder. Oysa toprağına düşerse her şeyi besler.”

Bizim şansımız bu yıl tatilden yana. Güneş altında emek verip duruyoruz. Darısı başınıza.

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11442958

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016