İndirimli

Sigortacı Gazetesi

Cuma, 19 Temmuz 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size


İndirimli

e-Posta Yazdır PDF

Bu ay indirimli akbil kullanmaya hak kazandım. Benim gibi akbil kullananlar bilirler; İstanbul’da yaşayanlar belli bir yaşı geçtikten sonra Büyükşehir Belediyemiz tarafından indirimli akbil kullanmakla ödüllendiriliyorlar. Başka şehirlerde aynı uygulama var mı bilmiyorum ama biz İstanbullulara bir kıyak geçildiği kesin. Bilmem, belki de İstanbul’da yaşamanın bir nevi yıpranma tazminatı…
Tabii bu olanaktan yararlanmak için Belediye tarafından belirlenen yaş çıtasını aşmak lazım. Çıtayı aşanlar indirimden yararlanmaya başlıyorlar. Kısacası inişe başlayanlar için özel indirim…  Vardır muhakkak aktüeryal bir hesabı. Ortalama yaşam süresi dikkate alındığında kaç kişi indirimden ne kadar yararlanacak ki?
Ama indirim deyince orada durun. İndirim yahu… Artık bundan sonra hayat indirimli. Kaçırmamak lazım. Sabahın köründe kalk, bin bir otobüse, indirimli. Sonra bin vapura ver elini Karaköy. O da indirimli. İndirimden yararlanmaya devam. Bin tünele, çık Şişhane’ ye indirimli. Tramvay da bundan sonra indirimli. Öyleyse atla tramvaya doğru Taksim. İn merdivenlerden aşağı. Canın neyi çekerse; metro da indirimli, finüküler de… Diyelim metroyu canın çekti. Bin, Gayrettepede in. Emin değilim ama galiba metrobüs de indirimli. İndirimliyse atla metrobüse, ister Avcılar’ a git, ister köprüyü geç, doğru Söğütlüçeşme. Vaktin varsa, atlarsın trene, Tuzla’ya kadar indirimli. Artık sonrası sana kalmış. Gün biter ama akbilde indirim bitmez… Kaçırma…
Benzinde, elektrikte, suda, pazarda öyle büyük indirimler olmasa bile, artık benim için akbil indirimli. Darısı başınıza. Bedava olsa daha da iyi ama indirimli hayat da güzel… İndirimli deyince herkes bir başka kişiliğe bürünüyor. Hele bedava olursa…
Önemli olan insani değerlerde indirim yapmamak.
“İnsan ve insani değer indirimleri mevsimsel olduğu gibi, yıllık, birkaç yıllık da olur, başka başka aralıklarla da. ‘En kaçırılmayacak indirimlerdir’ diye tanımlanırlardı, eski, süslü zamanların Japon olmasalar bile seremoniyle yapılan kadın çaylarında, oradan oraya uçup konan sır böceklerinin fısıltılarında.”
“Erkekler için indirimli satışın anlamı yoktu o zamanın diyarlarında. Genellikle asgari fiyat veya az katılımlı müzayedelerden bahsetmek gerçekçilik değil, düpedüz saygısızlık ve ahlaksızlık diye bilinir, tevazu diye adlandırılırdı imparatorluk ve ulemalık memuriyetlerinde…”
Tırnak içinde yazılı bu tümceler bana ait değil. Yazarı hepimizin bildiği bir kişi: Ahmet Cafer Çelebiler.
Sevgili Çelebiler oturmuş bir kitap yazmış. Adı “Düşler ve Görüşler-Dreams and Perceptions”. Ağırlıklı olarak Türkçe ama içinde İngilizce yazılmış bölümler de var. Bana bir nüshasını imzaladı ve hediye etti. Yani bedava… Yukarıdaki tümceler “İndirimli Satışlar” başlıklı bölümden. Ben kitabı iki defa okudum. Çok sıra dışı bir kitap. İki Bölümden oluşuyor. Ahmet, birinci bölümde düşlerini ve görüşlerini dile getirmiş. İkinci Bölümde ise Evliya değil ama başka bir Çelebi’nin Seyahatleri yer alıyor. Bence edebiyat ve biraz da felsefeyle ilgilenen kişilerin ıskalamaması gereken bir yapıt. Kitap 2009 yılında Domino Yayın Grubu tarafından piyasaya sunulmuş. Önemli kitabevlerinde bulmak mümkün.
Çelebiler’in bu yönünün olduğunu bilmiyordum. Ahmet’ten yeni kitaplar bekliyorum. Ama bu sefer bedava değil, indirimli olsun yeter. Dedim ya artık indirimli akbil kullanıcısıyım.
Akbil’in yaş çıtasını geçtiğimize göre aslında çok sevinmemek lazım. Demek ki takvim çalışıyor. İnişe geçiyoruz.
Takvime saygı göstererek ve istemesem de bir yılın daha geçtiği gerçeğini kabullenerek, yazımı aramızdan bir başka “Dost”un dizeleriyle bitirmek istiyorum.
Günleri bir bir saymak,
Takvimlerden her gün bir ömür koparmak,
Özlemlerde biraz daha yanmak,
Bitmeyen çile,
Tükenmeyen acı,
Gözlerde hüzün,
Yine de geçiyor, istemesem de;
HER GÜN.

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11442897

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016