Prometheus Desmotes

Sigortacı Gazetesi

Cuma, 19 Temmuz 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size


Prometheus Desmotes

e-Posta Yazdır PDF

Karşı sayfa komşum Timuçin Alpay Kardeşimin yazısını ben sizlerden daha önce okuma fırsatı buldum; daha dergi yayınlanmadan önce. Timuçin Kardeşim yazısında bana da yer verdiği için yazıyı önceden gönderdi. Ben de sizlerden daha önce okumuş oldum. Sağ olsun. Ayrıca Art Direktörümüz sevgili Feyza’nın bize tanıdığı son yazı gönderme tarihinden önce yazısını yazdığı için kendisini kutluyorum.
Ben hâlâ sevgili Feyza’nın sabır sınırlarını zorlayıp yazısını en son gönderen yazar olma özelliğimi koruyorum. Bu yazıyı yazarken de kendisinden ek süre almış bulunmaktayım. Oysa diğer yazarlar yazılarını tıkır tıkır bir tamam yazıp zamanından önce göndermekteler. Hatta bu konuda birbirleriyle yarışa girmiş olanlar bile var. İnanmazsınız, ismini vermeyeyim bir başka kardeşimiz (hani sırt sırta verdiğimiz sayfası benden hemen sonra gelen), şubat ayında mart sayısının yazısını göndermişti bile… Kendilerini içtenlikle kutluyorum. Ancak böyle davranmakla biz geç kalanların başını sevgili Feyza’nın önünde eğik tutmamıza sebep olduklarını da kendilerine hatırlatmayı bir dostluk görevi sayıyorum. Arkadaşlar ne oluyor? Yazısını önce gönderene köşe yazarları yemeğinde ekstradan bir içki daha ısmarlamıyorlar. En pahalı yemeği seçme hakkı ise biliyorsunuz David Ağabeyin. Öyleyse bu acele niye?
Tabii ki latife ediyorum. Benimkisi aslında kedinin ulaşamadığı ciğere mundar demesi gibi bir şey. Ben zamanında yazamıyorum ya, onun için yazanları taşlamalıyım. Benimkisi bir nevi kıskançlık tezahürü…
Gelelim Timuçin kardeşimin yazısına. Hemen başınızı sola karşı sayfaya çevirin kardeşimin gülümseyen resmi altında yazıyı bulacaksınız. Yazısının sektörde sigortacılık meslek yüksek okulu mezunlarının istihdamı konusunu ele aldığı ikinci bölümünde kardeşim iltifat etmiş; “sigortacılığın bilgeleri” betimlemesi altında benim de adıma yer vermiş. Diğer adı geçen üstatlarımı ayrık tutarım ama bu konuda benimle ilgili iltifatı zahirdir. Bilgelik öyle kolay taşınır bir sıfat değil, beni koysa koysa “sigortacılığın emekçileri” arasına koyabilir.
“Prometheus” kavramı da bana  çok büyük gelir ama doğrusunu isterseniz böyle adlandırılmaya bir itirazım da yok. Keşke olabilseydim.
Prometheus mitolojide Zeus’dan ateşi çalıp insanlara veren titan olarak biliniyor. Detaylarına girmeyeceğim, bu davranışıyla Prometheus, tanrısal düzene kafa tutmuş, sonunda insanoğlunu yaratarak ve onlara ateşi (yaratıcılığı, bilimi, uygarlığı) vererek bu düzeni değiştirmeyi başarmış ve onun insanlığa yaptığı bu iyilik, ona ilk devrimci sıfatını kazandırmış. Tabii ki onun bu başarısı! “hiçbir başarı cezasız kalmaz” ilkesi çerçevesinde Tanrı Zeus tarafından Kafkas Dağı’nda zincire vurulmuş ve Prometheus Desmotes (zincire vurulmuş Prometheus) adıyla anılmış. Tanrılarca görevlendirilen bir kartal sürekli olarak, her gece yeniden oluşan karaciğerini kemirerek hak ettiği cezayı vermektedir. Kartal her gün gelip Prometheus'un karaciğerini yiyiyor ve yenilen ciğer her gün yeniden tazeleniyordu.
Zincire vurulmasındaki asıl neden Zeus'un ondan korkuyor olmasıdır. Geleceği görme yetisi olan bir titan'dır. Gelecekte de Prometheus'un bu özelliğini kendisinin tahttan düşürülmesi için de kullanacağından korkan Zeus, Prometheus'un ateşi (bilgiyi) çalarak insanlara vermesi ile ondan kurtulmak için gerekli fırsatı elde etmiştir. Onu Kafkas Dağı’nın tepesindeki bu işkenceden Zeus'un oğlu yarı tanrı, ölümlü Herkül kurtarır. Prometheus; "Zeus tahtından düşmedikçe benim işkencelerimin sonu yoktur" der, böylelikle insanlığa özgürlüğün yolunu göstermiş olur.
Herkül'ün onu serbest bırakmasıyla Prometheus kendisinin karaciğerini her gün yiyen kartalı buldu ve öç olarak Zeus'un kendisini cezalandırmakla görevlendirdiği kartalın karaciğerini yedi. Zeus bu şekilde cezasını sonlandıran Prometheus'u affetti ve tekrar ölümsüzler arasına aldı.

Sevgili Timuçin Kardeşim beni de sektörün Prometheus’ları arasında saymış. Kendi ismini de listeye koymalıydı. Ama kendisinin yazması doğru olmaz. İzniyle ben onun da adını listeye ekliyorum. Sen de iyi ki varsın kardeşim.
Kardeşimin  iltifatına tekrar teşekkürler. Dedim ya gerçekten Prometheuslar arasında yer almak isterdim. Ama nerde… Tek avuntum, zincirlerimin olmaması.
Daha ne olsun.

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11442892

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016