Akla ziyan durumlar

Sigortacı Gazetesi

Cuma, 19 Temmuz 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size


Akla ziyan durumlar

e-Posta Yazdır PDF

Sony’nin Üst Yönetim Konferansı’nda yöneticilerine gösterdiği bir video, YouTube vasıtasıyla dünyaya duyuruldu. 4 dakika 56 saniye süren video, “Biliyor muydunuz?” diye başlıyor.
Bilmiyorum, siz biliyor muydunuz ama ben vallahi bilmiyordum.
Dilimin döndüğünce tercüme etmeye çalıştım. Hepsine yer vermem mümkün olmadığı için beni en çok etkileyenleri sizlere aktaracağım. Vallahi hepsi de akla ziyan durumlar. Teknolojik gelişme içinde zamanın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anladım. Hani hiçbirimizin farkına varmadığı ve pek de aldırmadığı sular seller gibi geçen zamanın… Bakın bu hızla geçen zaman içinde bizim veya en azından benim farkına varmadığım neler olmuş ve kısa bir gelecekte de neler olacakmış…
Biliyor muydunuz?
2010 yılında en fazla talep gören meslekler, 2004 yılında yokmuş. Değişime bakın…
Diğer taraftan bizler, öğrencilerimizi; henüz var olduğunu bilmediğimiz problemlerin çözümü amacıyla, henüz keşfetmediğimiz teknolojilerle, henüz var olmayan meslekler için yetiştiriyormuşuz.
ABD Çalışma Kurumu, bugünün öğrencilerinin 38 yaşına gelmeden önce 10 ila 14 yeni meslek edinebileceklerini tahmin etmekteymiş. (İşsizlerin Gözü aydın)
40 yıl önce sigortacılığa başladığımızda bize “Sigortacılık geleceğin mesleği” demişlerdi. (Demek ki boşuna dememişler; biz öğrencilere hâlâ aynı şeyi söylüyoruz.)
Amerika’da her dört çalışandan biri, şu andaki işverenleriyle bir yıldan daha az süredir birliktelermiş. Her iki çalışandan biri bu süreyi ancak beş seneden az bir süreye kadar uzatabilme başarısını göstermiş. (Vallahi bravo ve de aferin.)
Yine Amerika’da evli sekiz çiftten biri geçen sene internette tanışmışlar. (Yani internetten cızzz durumları.)
Dünyada 200 milyonun üzerinde kayıtlı MySpace üyesi varmış!... (My Space neyse?) Buna göre MySpace eğer bir ülke olsaymış, (Endonezya ile Brezilya arasında) dünyanın beşinci büyük ülkesi olacakmış. (Biz de,  2013 yılında Türkiye dünyanın en büyük ekonomiye sahip 20 ülkesi arasında, 16. sırada yer alacak diye seviniyorduk.)
Artan sayıların dünyasında yaşadığımızı biliyor muydunuz?
Her ay Google’da 31 milyar arama yapılıyormuş. Bu sayı 2006’da sadece 2.7 milyarmış. (Acaba bu sayının artmasında benim ve hanımın payı nedir bilmiyorum. Daha önce bilgisayarla hiçbir ünsiyeti olmayan sevgili eşim, şimdi Derya Baykal’ın sitesine ulaşacağım diye didinip duruyor.) Google’dan önce (B.G. Before Google) bu sorular kime soruluyordu diye insanın aklı takılıyor.
Günümüz İngilizcesindeki kelime sayısı, Shakespeare döneminin 5 katına çıkarak 540.000’e ulaşmış. (Yeni İngilizce öğreneceklerin gözü aydın.) Buna rağmen, kısa bir süre içinde Çin, dünyada İngilizcenin en fazla konuşulduğu ülke olacakmış.
Bu yıl 4 exabytes (4.0x10^19) büyüklüğünde birbirinden farklı bilgi-istihbarat üretilecekmiş ki, bu sayı geçmiş 5000 yılda üretilen sayıdan büyükmüş. (Anlaşılan Wikileaks yine iş üzerinde olacak…)
Teknik bilgi miktarı her iki yılda bir ikiye katlanacakmış. Bu durum; 4 yıllık teknik eğitim alan öğrenciler için eğitimlerinin ilk yarısında öğrendiklerinin yarısının, daha mezuniyetlerinden önce hiçbir işe yaramayacağı anlamına gelmekteymiş
Daha çok şey var ama yer kalmadı. Son olarak;
2013 yılından önce insan beyniyle yarışacak güçte süper bilgisayar yapılasıymış…(İster misiniz bu akıllı kardeş işimizi de elimizden alsın)
Sony, 4 dakika 56 saniye süren video gösterisi sırasında, Amerika’da 67, Çin’de 274, Hindistan’da 395 bebeğin dünyaya geldiğini söylüyor. (Ulus olarak bizim katkımız nedir bilinmez ama dünya 3 çocuk modasından etkilenmiş görünüyor.)
Yine süre içinde 694.000 şarkı illegal olarak indirilmekteymiş. (Anlaşılıyor ki değişmeyen şey; hukuksuzluk.)
Video, “ Bütün bunlar ne ifade ediyor?” diye bitiyor.
Cevap: Bilmem…

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11442906

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016