Yasak (*)

Sigortacı Gazetesi

Cuma, 19 Temmuz 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size


Yasak (*)

e-Posta Yazdır PDF

 

AKIL ALMAZ YASAKLAR

 


HİNDİSTAN’IN Sunderbari köyünde kadınların cep telefonu kullanması yasak çünkü “telefonlar sosyal yapıyı yozlaştırıyor”. Cep telefonu kullanırken “yakalanan” genç kızlara 10000 rupi (yaklaşık 328 TL), evli kadınlara ise 2000 rupi (yaklaşık 65 TL) ceza verilmesi öngörülüyor.
Ünlü yazar, Richard Happer “The Law is an Ass” isimli kitabında dünyanın en tuhaf 250 yasasını derlemiş. Örneğin Kuzey Kutbu yakınlarındaki Longyearbyen adasında ölmek yasak. Çünkü aşırı soğuk nedeniyle cesetler bozulmuyor ve adanın mezarlığında yeni cesetler için yer açılamıyor. Dolayısıyla ölümcül hasta olanlar doğrudan ana karaya gönderiliyor.

 


Singapur’da sakız çiğnemenin cezası 1992 yılından beri hapis. Bunun tek istisnası nikotin sakızları. Sigara içen kişiler bu sakızları doktor reçetesiyle eczaneden alabiliyor.

 


Birçok kişinin ilginç cinsel tecrübeler için adres bellediği Tayland’da insanların iç çamaşırı giymeden evden çıkması yasak. Ayrıca üzeriniz çıplaksa otomobilinizin direksiyonuna da oturamazsınız. Kraliyet ailesini aşağılamayı ise aklınızdan bile geçirmeyin.
İsviçre’de bir apartmanda yaşıyorsanız saat 22.00’den sonra sifon çekmek yasak.

 


Trinidad Tobago ve St. Lucia’ya giderken kamuflaj pantolonu giymemeye dikkat! Zira insanların askerleri ve diğer yetkilileri taklit etmesi yasak.

 


İçki tüketimiyle ilgili her yerin yasası kendine göre. ABD’de örneğin St.Louis’de sokakta oturarak bira içmek yasak. Topeka’da çay fincanında şarap servis edilemiyor. Cleveland’da ise birden fazla kişinin aynı viski şişesinden içmesi yasak. Ama en ilginci Kanada’nın Saskatchewan şehrindeki yasak olmalı: birahanede su içemezsiniz.

 


Endonezya’da şeriat kurallarının uygulandığı Ace eyaletinde kadınların motosiklette erkeklerin arkasında bacaklarını açarak oturması yasaklanıyor. Lhokseumawe Belediye Başkanı Sueydi Yahya, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, “Kadınlar motosiklette bacaklarını açıp oturmamalı. Çünkü bu erkek sürücüyü kışkırtabilir. Dahası bu yasakla kadınlar istenmeyen bir durumdan da kurtulabilir” dedi. Yahya, “Burada şeriat var. Kadınların bacaklarını açarak oturması caiz değildir” diye konuştu.

 


Mısır’da bir din adamı kadınların muz, havuç, kabak, salatalık gibi yiyeceklere dokunmasını ‘yasakladı’. Şeyh, bunların erkek cinsel organına benzediğini ve cinsellik düşünmeye neden olabileceğini iddia etti.
Somali’de El Şebab hareketi, sevilen bir yiyecek olan sarbusakı (sebze, peynir ya da etle doldurulmuş bir tür muska böreği) yasakladı. Gerekçe şeklinin Hıristiyanlık sembolüne benzemesi.


Teknoloji yasaklarının bir başka adresi de Çin. Burada da özellikle Batılı ülkelerin sosyal medya sitelerine girmek yasak. Bu nedenle Çinlilerin kendilerine ait bir Twitter’ı, bir de Facebook’u var. Çin’deki yasaklar zincirinin kapsama alanında televizyon dizileri de var. Yabancı dizilerin yerli uyarlamalarının üretilmesi yasak. Ayrıca tarihi konuları işleyen dizilerde şaka ve güldürüye yer yok. Çin hükümeti ayrıca, dizilerde “aşırı” ölçülerde aile kavgası içeren senaryoları da yasakladı.

 

AnaBritannica cilt:32 sayfa:119
(*)YASAK: YASA, YASAG ya da YASAĞ olarak da bilinir. Orta Asya’nın göçebe Moğol ve Türk topluluklarında, geçerliliği sürekli olan hükümdar buyruğu. Kamu hukukunun kabile örf âdetlerindeki başlangıcını temsil eder. Sözcük anlamı, yasak olanı saptayarak yasa buyurmayı içerir. Moğolların kabile hukuku, yargu ve yasağ diye iki ana kavrama dayalıydı. Yargu herkesi bir askerî disiplin içine alan yasaglar uyarınca kişiyi alıkoymak ve cezalandırmak demekti; bu işlemi sonuçlandırmakla yükümlü kişilere de yargucu (yargıç) denirdi. Cengiz Han’ın yazıya geçirtmesinden sonra Cengiz Yasası olarak bilinen Moğol yasakları toplumsal yaşamın hukuksal çerçevesi niteliğindeydi, cinsel ilişkilerden casusluğa, hayvan kesmek ve yiyecek sunmaktan çeşitli dinler karşısındaki tutuma kadar hemen her alanı kapsardı. Savaş kuralları, komutanların belirlenmesi, ganimetin bölüşümü gibi konular da yasaklarla düzenlenmişti.

 


Benim de YASAK’larla ilgili “çorbada tuzum olsun” istedim!..

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11442941

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016