YILLAR

Sigortacı Gazetesi

Cuma, 19 Temmuz 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size


YILLAR

e-Posta Yazdır PDF

 

YILLAR önce bir dostumun hediye ettiği sarı kırmızı, damalı bir bayrağım vardır. 2x1,40 boyutunda bayağı gösterişlidir. İntizamlı bir şekilde katlayıp özel kutusunda muhafaza ederim. Cim bomun şampiyon olduğu yıllarda çıkartır cama asarım. Bu defa birkaç hafta önce sonuç belli olunca ben de gerekli hazırlığı yaptım ancak, görmemişlik gibi olmasın diye son maçı da beklemeye koyuldum. Ortada hiçbir sebep yokken bir çocuğun rakip takım taraftarı bir çocuğu hunharca öldürmesi bütün hevesimi yok etti. Bayrağı yine itina ile katlayıp kutusuna kaldırdım. Olmaz olsun böyle bir taraftarlık, böyle bir şampiyonluk, böyle bir rekabet. Ben bunun nesini kutlayayım? Sahada gırtlak gırtlağa gelenleri görüp galeyana mı geliyorlar, yoksa televizyonlarda pırasa doğrar gibi adam öldürülen dizilerden mi etkileniliyor? Yoksa!..

Bizi bu hale sokan etkenler hakkında tabii ki benim de düşüncelerim var ama ben onları kendime saklamayı tercih ederek, sporla ilgili zevatın söylemlerini aktaracağım…

Fenerbahçe’nin efsane başkanı Ali Şen bakın ne diyor: “Futbol sadece bir oyun değildir. İnsanları kışkırtan bir spor dalı. Sebebi insanların futbolu kavga için araç gibi görmesinden kaynaklanıyor.” Futbola yıllarını vermiş kişinin önemli görüşü.
Spor Psikoloğu Ceren Tokdemir, dört büyük takım taraftarları için uygulanan deplasman yasağı için, “Yavaş yavaş bu uygulamaya son verilmesi normalleşmeyi sağlayacaktır. Belki gelişigüzel değil de seçilmiş taraftar gruplarından başlayarak dört büyükler, aralarındaki deplasmana seyirci yollamalıdır.” diyor. Bu da bir uzman görüşü...

Nitekim Ali Şen de “O çocuk stada yakın bir yerde değil taa Gaziosmanpaşa’da bıçaklandı, stada gelebilseydi bağırış çağırış stresini atacaktı, kimse kimseyi bıçaklamayacaktı” diyor.

Hürriyet Gazetesi Spor Müdürü Mehmet Arslan, “Maçların gündüz oynanması sakin bir ortam yaratacağı gibi, güvenlik açısından da bir artı. Akşam maçına kafayı çekerek gelen taraftarlar gündüz ayık kafayla maç seyrederler. Almanya’da taraftar dernekleri cumartesi 15,30’daki gündüz maçlarına sahip çıktılar başlangıç saatlerinin TV’ye göre ayarlanmasını önlediler. İngiltere’de ailelere yönelik bilet kampanyalarıyla kadın seyirciyi %20 , çocuk seyirciyi %13 ‘e çektiler” demiş.

Aslı mimar, sonrasında sigorta acentesi, İtalya’yı avucunun içi gibi bilen turist rehberi daha da sonra spor yazarı ve TV yorumcusu Bilgin Gökberk, kendine has tarzıyla şöyle yazmış: (Onun “fincancı katırları” yok, ben ayıklayarak derledim.)
Ve… Kulüplerini hayatının ilk sırasına koyan, ilk sırasına kulüplerini koyacak kadar boş hayatları olan başkan, yönetici, taraftar modeliyle… Medyadaki uzantıları, yanaşma muhabir-yazar-yorumcu tayfası ile… Bu günler bağıra çağıra geldi… 2012’de sezon biterken yazmışım; Mısır’dan tek fark... 70 küsur ölü… Allah korusun… Şakası yok birileri ilerde mecburen el koymadan… Şimdi koysun. Kimse üstünde durmadı. Kimse el koymadı. Şimdi 1 ölü var. Son 3 şey… Bu bakış açısıyla… Olimpiyat alsak n’olur. Almasak daha iyi olur. Bu bir. Çilek, muz derken. Ayva’yı yedik. Bu iki. Şimdi… Ayran içsek n’olur. Rakı içsek n’olur. Zıkkım içsek süper olur. Bu da üç… Nokta.

Spor yazarı Yiğiter Uluğ’a göre: “Futbolcuların arkadaş olma oranları eskiye göre daha düşük. Aslında Millî Takım’da bir arada bulunan da aynı oyuncular. Saha dışında veya tatilde beraber gözükmek son derece olumlu bir mesaj olur” gibi tavsiye ve eleştiriler…

Mayıs ayında, TV’de iki final maçı izledim. İspanya Kral Kupası’nda Real Madrid – Atletico Madrid ve Şampiyonlar Ligi’nde ise Bayern Münih – Borussia Dordmund arasında; futbolda var olan her şeyin görüldüğü muhteşem iki maçtı. Sonunda şampiyonlar ikincileri, ikinciler şampiyonları yürekten alkışladılar. Berlin’de iki takım taraftarları, Brendenburg Gate dev ekrandan maçı yan yana seyrettiler. Bunları görünce biraz utandık ama, olsun. Biz de Alman Millî Takımını tercih etmiş İlkay Gündoğan’ı, Şampiyonlar Ligi finalinde gol atan ilk Türk, ilân ederek övündük, iyi mi?..

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11442931

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016