Levent-3

Sigortacı Gazetesi

Cuma, 19 Temmuz 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size


Levent-3

e-Posta Yazdır PDF

ESKİ yıllarda öğleden sonra yayınlanan ve AKŞAM GAZETESİ olarak vasıflandırılan gazeteler vardı. Genellikle okul çağındaki çocuklar tarafından “yazıyor yazıyor” feryatları ile kalabalık mahallerde satılırdı. Çok az sayfası olan bu gazetelerin içerikleri de çok az olurdu. Ancak müdavimlerinin merakla takip ettikleri, yayını yıllarca süren “pehlivan tefrikaları” meşhurdu. Öyle ki pehlivanın kündeyi attıktan sonra, rakibini köprüye getirmesi bazen bir hafta, on gün sürerdi. O nedenle uzun süren bazı şeylere “pehlivan tefrikası gibi” benzetmesi yapılır. “Fincancı katırları” sebebiyle konu bulmakta zorluk çekerken, yarım asrı aşkın bir süre yaşadığım LEVENT’i konu etmek aklıma geldi. Lâf uzayınca “pehlivan tefrikası” telâşına kapıldım. Faruk Kaptan’ın köşesinde, bir tarihte Bodrum çıkışlı Ege turundan sekiz ayda döndüğü aklıma gelince derin nefes aldımsa da, kısa kesip üçüncü ayında LEVENT turunu sonlandırmaya karar verdim.

Levent’e intikalimizin sanırım altıncı yılında oğlum Murat’ın okula başlaması ile hayatımızda Levent İlkokulu dönemi başlamış oldu. Benim geçen ay naklettiğim, geceyi gündüze kattığım çalışma saatleri programında bu konuya vakit ayırmam imkânsızdı. İlk üç sene eşim bu sorumluluğu yüklendi.

Ancak bir veli toplantısına mazereti nedeniyle benim katılmam, rahmetli Münevver hoca hanımın ağına düşmeme neden oldu.İki yıl haftada bir veya iki akşam Okul Aile Birliği toplantılarına katılmak ve aktif görev almak zorunda kaldım. Levent kışlarında soba ile ısınan (ısınmaya çalışan) sınıfları ve sokağa açık bahçesi ile gariban bir okuldu. Bir avuç insandık, zaman geçtikçe bir geniş aile gibi olduk. Okul müdiresi Nüzhet Hanımın emekli olması üzerine yerine tayin edilen Rahmi Burnaz da bize ayak uydurunca, imkânsız gibi görünen projeler üretilmeye başlandı. Bahçenin bir duvarla sınırlandırılması sokakla irtibatı kesti. Yıl sonunda düzenlenecek gecenin hayalî geliri (!) ile ödenmek üzere kalorifer tesisatını yapacak firma bulundu; ancak firma haklı olarak teminat istedi. Uzun müzakereler ve yapılan ince hesaplar sonunda, biz birkaç fedai birer şahsi senet imzalayarak teminat olarak müteahhide verdik. İş başladı, artık bütün mesele tertip edilecek gecenin başarısına yani para kazanmasına kalıyordu. Aksi halde müteahhidin evlerimize hacze gelmesi işten bile değildi. Tertip Komitesi’nin hanım üyeleri gecede düzenlenecek piyangoya konulacak hediyeleri toplamak üzere yollara düştü. O yıllar Levent, fabrika çevresiydi, Eczacıbaşı, Philips, Gorbon Seramik, Renault, Apa Ofset, Fako İlâç (patronu Kaya & Sevgi aramızdaydı) hatırlayabildiklerim… İlk yıl Lâlezar Gazinosu, ikinci yıl Bebek Belediye Gazinosu’nda düzenlediğimiz geceler eşya piyangolarındaki zengin hediyeleriyle dillere destan olduğu gibi alnımızın akı ile borçlarımızı ödeyip, evlerimizi hacizden uzak tutmamızı ve çocukları ısıtmamızı da sağladı... Okuldaki akşam toplantıları sonrası geç vakit de olsa bazen bir kafeye gider sohbet ederdik. Tarifsiz güzel bir dostluk oluşturmuştuk. Çocuklarımızın 1971’de mezun olması sonrasında, maalesef bir kısmını vakitsiz kaybettik; yaşam savaşının telâşı içindeki ihmal ve bir kısmının da Levent’ten ayrılmaları sonucu koptuk. Kadim dostlarım Savcı ve Ayla Başkurt ile Vildan Ertürk’ün de yardımlarına rağmen o topluluğu isim isim anmaya, birilerini unutma ihtimalini göze alamadığım için teşebbüs etmiyorum. Böylece yorgun hafızalarımızın da günahına girmemiş oluyorum! Hayatta olanlara gıyaplarında sağlıklı yaşam, aramızdan ayrılanlara rahmet diliyorum.

Bizim dönemimizden sonra (tarih bulamadım) Levent ve komşusu Şehit Kubilây İlkokulları merhum işadamı Lütfi Banat tarafından tek bina olarak inşa ettirildi. Hâlen sekiz yıllık uygulama ile Lütfi Banat İlköğretim Okulu olarak faaliyetine devam ediyor.

Levent İlkokulu 1971 mezunlarının büyük bir kısmının, sık sık buluşarak 40 yılı aşan dostluklarını sürdürüyor olmaları, beni de mutlu ediyor. Bazılarına göre VEFA sadece bir semt adı ya!..

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11442969

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016