Levent (2)

Sigortacı Gazetesi

Cuma, 19 Temmuz 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size


Levent (2)

e-Posta Yazdır PDF

 

GEÇEN AY, Levent Taksi’den bahsederken yerim dolup kesmek zorunda kalmıştım. Geçmiş aylardan birinde hayata atılışımı anlatırken, İstanbul’da New York’un YELLOW CAB’ını kurma teşebbüsümün aile baskısı ile nasıl yerle bir edildiğini anlatmıştım. Levent Taksi’de birkaç sene bu arzumu bir taksi çalıştırarak tatmin şansını buldum. Ay sonları bütçe sıkışınca akşamları ben de çalışarak katkı sağladım. Özel müşterilerim bile oluştu, beni göremeyince gezmelerini iptal ederlerdi. O tarihlerde Türk Amerikan Lojistik Grubu (TUSLOG), Gayrettepe’de Beyazıt Handa konuşlanmış olduğu için Levent Evleri’nde bol miktarda Amerikalı oturmakta ve taksi durağını kullanmaktaydılar. Yani durak işlekti. Durağın devamlı çalışanları Vedat, Recai kardeşler, Hikmet bey (rahmetli), lâz İsmail, B.Erol, K.Erol, benim ilk şoförlerim Güner, Zeki ve sonuncusu altı yıl benden ayrılmayan İsmail. Hepsi can, hepsi efendi ve hepsi renkli insanlar.Tabii kazalar, cezalar, tamirhane anıları, velhasıl hareketli günler. Gündüz bankadaki iş cabası ama yaş otuz küsur, ne gam!

 

Bahar ve yaz keyifliydi, kışın bastırması ile Sibirya’dan yola çıkan kuzey rüzgârları kalorifersiz NİSPETİYE APARTMANI’nda patlamaya başladı. Geçen ay bizi çepe çevre saran tarlaları anlatmıştım, LEVENT Karadeniz’e açık. O yıllarda sobada yakılan kok kömürü karne ile bir ton verilirdi ve yeni tahsis yapılmadığı için biz alamazdık. Gaz sobası ile başlayan ısıtma teşebbüsleri, çeşitli soba ve yakıtlarla devam etti. Kar başladı, Etiler yolu karla kapanınca yaya giden dostlar, yollarda bıraktıkları arabaları ertesi sabah kaplayan karların altında bulamadılar. Bugün inanılmaz gibi gelebilir, benim askerlik anılarım ve Karaköse kışları ile karıştırdığımı düşündürebilir size ama inanın, aklım başımda, böyle geçerdi LEVENT’in kışları. Buna da “ne gam, her kışın sonunda bir bahar vardır” dedik!

 

Nispetiye Apartmanı çölün ortasında bir vaha gibiydi. İki blok halinde, yanılmıyorsam on altışardan, otuz iki daireden oluşuyordu. Etiler henüz tam oluşmamış olduğu için Nispetiye Caddesi’nden tek tük vasıta geçerdi. Etiler-Taksim otobüsünün 23.45 son seferi apartmanın önüne gelip şoför, vites küçültmek için ara gazı verdiğinde, ben yattığım yerden bunu duyar ve saatin 23.55 civarında olduğunu anlardım. Öyle bir sessizlik ve sükûnet vardı, Levent kasabasında… Geçen yıllarda bina bir iş hanına dönüştü. Akıl almaz bir şekilde üstüne kat çıkılıp, kebapçıdan notere, berberden, sex shop’a dükkân ve ofisler; sonradan Aytaç Caddesi olan arka cephesinde, kod farkından istifade yaratılan bodrum bölümü de mağazalar ve hatta gece kulübü haline getirildi. Elli yıl öncesinin teknolojisi ile inşa edilmiş binanın bu dejenerasyona nasıl dayandığını hayret ve merakla izliyorum..

 

Komşulardan bir hanım aynı dairede hâlâ oturuyor, bir tek o kaldı işyeri olmayan, Allah onları korusun !

 

İkişer yıl süren Nispetiye, Etiler ve Yeni Levent turu sonunda, tarlalarda mantar gibi biten apartmanlarla artık mahalle olan Nispetiye’ye dönüş yaptık (1967). Artık otobüsün ara gaz sesinin duyulduğu köy şehre dönüşmüş, Levent’e giriş yolu değişmiş, Etiler gelişmeye başlayınca Nispetiye yoğun trafiği ile cadde adına yakışır havaya bürünmüştü. Plansız, programsız, alt yapısız altı yıl içinde olan bu gelişme, aynı hizada üç binanın bulunmadığı eğri büğrü, inişli yokuşlu, tek yön olmaya mahkûm, kifayetsiz dar sokaklardan oluşan bugünkü Levent’i oluşturdu.


Oğlum dahil, ilkokul çağındaki çocuklar o dönem, sokakta top oynayabildiler, çocukluklarını yaşadılar.

 

Anmadan geçemeyeceğim Levent’in sembollerinden biri de Haçik Efendi’dir. Markanın yazılışını hoş görün, internette bile teyit edemedim zira. Warshwa küçük kamyonetten tadil edilmiş bir uydurma vasıta ile 17-18 çocuğu, balık istifi evden okula, okuldan eve kazasız, belâsız ve aksamadan yıllarca taşımıştı. Sağsa selâmet, değilse rahmet dilerim.

 

Eğer sıkmadımsa ve tabii sağ olursam bir sayı daha devam edip Levent İlkokulu, Okul Aile Birliği anılarını da nakletmek isterim.

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11442895

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016