Levent

Sigortacı Gazetesi

Cuma, 19 Temmuz 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size


Levent

e-Posta Yazdır PDF

 

Adı günümüzde paylaşılamayan, Kadıköy’ün CADDE’sine tek rakip olarak gösterilen NİSPETİYE CADDESİ, o tarihlerde adı sanı geçmeyen Etiler’i Zincirlikuyu’ya bağlayan çift yönlü bir cadde yavrusu. Zincirlikuyu girişinde solda Türkpetrol benzin istasyonu, biraz ilerisinde sağda, bugün Büyükhanlı Sitesi’nin bulunduğu yer civarında bir Uçaksavar Bataryası ve onunla ilgili askerî teşkilât vardı. Solda T. Emlâk Kredi Bankası’nın inşa ettiği 15 veya 16 tek katlı ev ve Ebulûla Caddesi ile Levent biterdi. Bugün Turizm Meslek Lisesi ve Uygulama Oteli’nin bulunduğu alanda ikinci bir Uçaksavar Bataryası konuşlanmıştı. Girişte çukurda kalan  Bataryanın kuzey kısmında Banka Evleri’nin karşısında 2 blok halinde  Nispetiye Apartmanı ve 150 / 200 metre ileride tarlanın (!) ortasında pembe tek katlı bir ev vardı. Evet tarla sözü şaşırtmasın, yukarıda bir bir saydıklarım dışındaki alan, Etiler’e kadar sağlı sollu göz alabildiğince tarla idi. Etiler ise Etibank’ın (yanılmıyorsam) kurduğu bir kooperatifin inşa ettiği, basit Levent evlerine adeta nazire yapan lüks dubleks villalardan müteşekkildi. 1961 yılı baharında taşındığım Nispetiye Apartmanı oraların İLK ve TEK apartmanıydı. Levent  özellikle çarşısından dolayı filmlerde gördüğümüz Amerikan kasabalarına çok  benziyordu. Muhtemelen oralardan kopya edilmiştir. İstanbul’un ilk uydu kenti olması o yıllar için bence inanılmaz bir teşebbüs ve başarıdır.


1940’lı yılların ikinci yarısında başlayan inşaatlar 1950’de oturulur hale gelip sahiplerine teslim edilmiştir. İlk taşınanlardan olan dostlar o yılların zorluklarını anlatırlar...  Birinci Levent diye anılan ilk bölüm yukarıda anlattığım Nispetiye Caddesi’ne bakan evlerle başlayıp, bugün Levent Camii ve Spor Yazarları Derneği’ni taşıyan Levent Caddesi ile son bulmaktaymış. Ötesi güney cephesinde olduğu gibi  tamamen tarla... Benim taşındığım dönemde İç Levent ve Üçüncü Levent de tamamlanmıştı.


Sessiz, sakin, samimi kasabanın Muhtarı Edip, aynı zamanda fotoğrafçı. Yıllarca hizmet etti Levent’e, artık emekli...


Nispetiye’den Çarşı’ya girişte, solda Kemal Özkan - Şevket Balto Sağlık Evi vardı. İğne, pansuman, tansiyon ölçümü v.s. Şevket nerelerde bilemiyorum, Kemal Türkiye’nin sünnet kıralı oldu. Şöhreti sınırların ötesine taştı Allah uzun ömür versin, şimdilerde emekliliğini yaşıyor. Levent Eczanesi, Sakine Hanım yarım da doktor, her derde deva.. Rahmetli oldu.


Karşı köşesinde manav Ömer, bugün hala onun köylüsü ve yanında yetişen Ahmet’ten alışveriş yapıyorum, elimizde büyüdü, manevî babası gibiyim. 10/12 yaşlarında gelmiş olsa 40 seneyi geçti. Akıllı, çalışkan ve namuslu olmanın karşılığını alıyor..


Manavın yanında kasap Mehmet ve Kâmil kardeşler.Yıllarca alış veriş yaptım. Mehmet rahmetli oldu, Hacı Kâmil emekli, Kasap dükkânında kızları butik işletiyorlar.
Bakkal Rıza bey vardı. Acem asıllı, hayli yaşlıydı, her şeyin iyisini satar, Reşat bey yardımcısı ve işinin ustasıydı. Aylık alış veriş yapardım, bisikletli özel aracı ile eve getirirdi. Evveliyatını bilemem Rıza beyin bakkal hali yoktu, sepetli motosikleti ile ara sıra gezdiğini görürdüm. Allah rahmet eylesin.


Tekel bayii Mehmet, gazete, mecmua, içki ve sigara ondan başka satan yoktu, daimî müşterisi idik tabii. Bir gün içki satmıyoruz komşum dedi, öp babanın elini!.. Biraz sıkıştırınca babasının hacca gitmesini sebep gösterdi. Sonra kırtasiyeci oldu, o da hacca gitti; oğlu işi sürdürüyor.


Karadenizli Hilmi ve ağabeyi bakkaldı, Tekel ve gazete bayiliğini de yüklendiler de rahatladıktı... Rıza bey dükkânı kapatınca, uzun süre Hilmi her işimizi gördü...
Tadal Pastanesi, tüm isim yapmış pastanelerin sıra sıra çarşıya gelmesine rağmen başarıyla 50 seneyi aştı. 2/3 defa sahip değişmesine rağmen kalite değişmemesi devamlılığı sağladı.
Levent taksi durağı;  aile zoru ile yapamadığım  taksicilik işini birkaç sene o durakta yaptım. Çalıştırdım ve çalıştım...


Fazla detaya girdim, yerim doldu. Sağ olursam, gelecek ay devam edeceğim..

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11442911

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016