Karaköy

Sigortacı Gazetesi

Cuma, 19 Temmuz 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size


Karaköy

e-Posta Yazdır PDF

 

Sağ olsun manevi oğlum Sezgin Noyan, bu şehirde yeme içme rehberliği yapsa kapısında kuyruklar oluşur. Onca yaş farkımıza  rağmen aramızda oluşmuş olan dostluk onun vefalılığı sayesinde kesintisiz devam etmektedir. Zaman zaman  buluşur bir iki kadeh içerek derin (!) sohbetler yaparız. Gideceğimiz yeri o tayin eder ve götürür, getirir. Hiç itirazım olmaz çünkü  daima tam isabettir. Gittiğimiz yerlerde  VIP tarifesinde ağırlanıp, ahbap çavuş tarifesinde ödeme yapar üstelik. Ne zaman tanır nasıl dostluk kurar anlamam mümkün değildir.  
Bir süre Asmalımescit’e takıldık, Sezgin’in seçtiği mekânda, oralarda az bulunur cinsten temizlik ve seçme malzemeden üretilmiş yiyecekler damaklarımızı  okşadı..
Derken,  Kuruçeşme’de bir balık lokantası, kime söylesem tanıdılar, çünkü  Bodrum’un en tanınmışı imiş, benim Bodrum kültürüm olmadığı için  o lezzetlerden mahrum kalmışım. Entelektüel bir patron, çok başarılı bir mutfak..

Ben sigorta sektörüne acentelik yapmak için niyetlenip, nasıl memur olduğumu YÖNLENDİRME  başlıklı eski bir yazımda detaylı anlatmıştım. İlk şirketim sonradan Cigna SA olan Atlantik Sigorta, Karaköy Meydanı’nda Aksu İş Hanı’nın bir katında faaliyet gösteren 15/20 kişinin çalıştığı küçük bir şirketti. Âmirleri 30/35, memurları 19/20 yaş ortalamasında fevkalâde uyumlu, bir büyük aile havasının hüküm sürdüğü enteresan bir ortamdı.
Ziraat Bankası’nın ağır havasından sonra bana okul gibi görün-müştü. Öğle yemekleri kardeş kuruluş, Doğan Sigorta’da yenilirdi. Büyük aile topluca Allah Allah  nidalarıyla Karaköy Meydanı trafiğini aşarak Yüksek Kaldırım köşesindeki tarihi binaya giderdik. Ara sıra köprünün Haliç’e bakan alt bölümünde, rahmetli Eşref Şefik’in kurduğu söylenen küçük balıkçı lokantasına yine tam takım (genel müdür ve yardımcısı hariç) bir kişiyi nöbetçi bırakarak  yemeğe gider, şarkılar, türküler eşliğinde bira ve balık ziyafeti çekerdik kendimize. Her şey yol dahil bir saatlik öğle tatiline sığdırılırdı, tabi dönüş koşar adım olmak kaydıyla.. Karaköy alt geçidinin üstünde GEÇİT Lokantası vardı,  orada  ziyarete gelen orta boy acenteleri ağırlardık. Karaköy’de,  Liman Lokantası’nı hariç tutarsak köprü altında ve aralarda iki elin parmakları ile sayılacak kadar orta halli lokantalar vardı. Bir de Ümit Ege’nin ofisinin köşesindeki meşhur seyyar kokoreççi!..  

Nostaljiye dalmama haklı olarak mana verememiş olmanız çok normal. Geçenlerde Sezgin, “ağbi önümüzdeki hafta Karaköy’de bir lokantaya gideceğiz,  hangi gün uygunsun ?” diye telefon açınca yukarıda yazdıklarım sinema şeridi gibi gözlerimin önünden geçti ve “oğlum sen deli misin  akşam vakti Karaköy’de ne işimiz var?” dedim ve pişman oldum. Sezgin diyorsa bir keramet vardır mantığı ile uzatmadım ve randevulaştık.
Karaköy bambaşka bir havaya bürünmüş, rıhtımdan GEÇİCİ İSKELE’ye gelirken, duman dumana balık ızgara yapan bembeyaz kıyafetli ve başlıklı personel görülmeye değer. Kemankeş Caddesi’nde cafe restaurant tertibi, kaldırımlara taşmış ışıl ışıl dükkânlar. (O cadde ve paralelindeki Kemeraltı, hava karardıktan sonra Tophane’ye doğru şarapçıların mekânı olur, idrar kokusundan yaya geçilmezdi.) En hoş tarafı o ışıl ışıl mekânlarda üçlü, dörtlü hatta tek hanımların oturabiliyor olmaları.  Gittiğimiz lokanta duvarları eski model seramiklerle kaplı, çok aydınlık ve ferah, son derece temiz bir mekân. Enteresan bulduğum bir husus ise, rezervasyonla gidilmesi ve o saatte tam dolu, seçkin bir müşteri kalitesi. Vasatın üstünde bir mutfak kalitesine rağmen çok keyif aldık. Sevimli ve çok genç bir hanımın garsonluk yapması da ayrı bir kalite  ölçüsü.. Sezgin’in Karaköy sürprizi, GEÇİCİ İSKELE’nin karşısında 6. katta yer alan, köprü ve tarihî yarımada manzaralı,  üst düzey bürokrat bir dostunun, eşinin sahibi olduğu lüks bir balık lokantasında ikram edilen kahve ve mastika ile son buldu.

Karaköy’ün 30 yılda kaydettiği bu gelişimin İstanbul’un gece hayatına sağladığı katkı, beni çok etkiledi.  Sağ ol Sezgin!..

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11442935

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016