Et tekraru ahsen velev kâne yüz

Sigortacı Gazetesi

Cuma, 19 Temmuz 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size
Sigortacı Gazetesi Eşber Erülgen Et tekraru ahsen velev kâne yüz


Et tekraru ahsen velev kâne yüz

e-Posta Yazdır PDF

Yine bir yıl geride kaldı. Bacımı kaybetmem nedeniyle benim acılı yılımdı ama elden ne gelir? Hayat devam ediyor. Yılbaşı ağacı tartışmaları başlamış. Çocuklarıyla birlikte süsledikleri yılbaşı ağacını yayımladığı için Gülben Ergen topa tutulmuş, “ne dinim kaldı ne de inancım” diye isyan ediyormuş. Cengiz Semercioğlu köşesinde “günümüzde çam ağacı süslemek çoktaaan dini motiflerin ötesine geçmiş bir ritüeldir” diye yazmış. Acaba bunlardan FİNCANCI KATIRLARINI ÜRKÜTMEYECEK bir sermaye bulur muyum benim köşeye diye dolanırken, imkânsız olduğuna karar verdim veee... Yazı başlığına dönecek olursak; önceki yazılarımdan birinde adını hatırlayamadan andığım edebiyat hocamız, ŞAM’I GARİBAN isimli bir şiiri bize ezberleterek, yıl boyunca üzerinde ders vermişti, bu konudaki ilkesinin ET TEKRARU AHSEN VELEV KÂNE YÜZ SEKSEN “yüz seksen defa da olsa tekrar güzeldir” olduğunu tekrarlayarak. Haklıydı belki, o bilmem kaç kıt’a şiir hâlâ ezberimde zira. Okumuş olanlara hocamın ilkesine yaslanarak, yüz seksen değil, birinci tekrarıdır deyip, okumamış olanlara ise, yukarıda sözünü ettiğim yılbaşı ağacı polemikleri içinde kalırlarsa tutunacak dalları olsun diye, Şubat 2012 sayımızda yayımlanan NARDUGAN BAYRAMI başlıklı yazımı tekrar sunuyorum.

NARDUGAN BAYRAMI

Neyse biz gelelim yılbaşına, hakikaten her şeyden önce nüfus kâğıdı bir sene daha eskimiş oluyor, bunun için ağaçlar, çiçekler, böcekler, havai fişeklerle kutlama mı yapılır? Topu topu kaç sene ki, azaldıkça daha da kıymeti artıyor. Utanmasam “otur ağla ömürden bir yıl eksildi” diyeceğim neredeyse. Hatta daha da ileri gidip, “yahu Hristiyanlar Kurban Bayramı’nı kutluyor mu ki sen onların noel bayramını kutluyorsun” gibi hezeyanlar yapmam bile mümkün.

Oysa bakınız dünyaca ünlü Sümerolog MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ hocamız ne demiş bu konuda:

“Türklerin, tek tanrılı dinlere girmesinden önceki inançlarına göre, yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı bulunuyor. Buna hayat ağacı diyorlar. Bu ağacı, motif olarak bizim bütün halı, kilim ve işlemelerimizde görebiliriz.

Türklerde güneş çok önemli. İnançlarına göre gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı aralık ayında gece gündüzle savaşıyor. Uzun bir savaştan sonra gün geceyi yenerek zafer kazanıyor. İşte bu güneşin zaferini , yeniden doğuşu, Türkler büyük şenliklerle akçam ağacı altında kutluyorlar. Güneşin yeniden doğuşu, bir yeni doğum olarak algılanıyor. Bayramın adı: NARDUGAN (nar: güneş, tugan-dugan: doğan) Doğan Güneş.

Güneşi geri verdi diye tanrı Ülgen’e dualar ediyorlar. Duaları tanrıya gitsin diye ağacın altına hediyeler koyuyorlar, dallarına bantlar bağlayarak o yıl için dilekler diliyorlar tanrıdan. Bu bayram için, evler temizleniyor. Güzel giysiler giyiliyor. Ağacın etrafında şarkılar söyleyip oyunlar oynuyorlar. Yaşlılar, büyük babalar, nineler ziyaret ediliyor, aileler bir araya gelerek birlikte yiyip içiyorlar. Yedikleri yaş ve kuru meyveler, özel yemek ve şekerleme. Bayram aile ve dostlar bir araya gelerek kutlanırsa ömür çoğalır, uğur gelirmiş. Akçam ağacı yalnız Orta Asya’da yetişiyormuş. Filistin’de bu ağacı bilmezlermiş, bu yüzden olayın Türklerden Hıristiyanlara geçtiği, Hun’ların Avrupa’ya gelişlerinden sonra onlardan görerek aldıkları söyleniyor. İsa’nın doğumu ile hiç ilgisi yok. Güneşin yeniden doğuşu... ”

Noel sözcüğünün de, no-nolo: yeni ve hel-helios: Güneş, (Yeni Güneş) sözcüklerinden geldiğini dikkate alırsak, bir asgari müşterek oluşuyor. Ben muhalefetimden çark ettim dostlar!

YENİ YILINIZ SAĞLIKLI VE HUZURLU, ÇAMINIZ BOL IŞIKLI OLSUN.

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11442937

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016