Yaşlanma!

Sigortacı Gazetesi

Cuma, 19 Temmuz 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size


Yaşlanma!

e-Posta Yazdır PDF

Sigortacı Gazetesi’nin Haziran 2012 sayısındaki köşemde akıl ve yaş meselesine temas ederek, bu konuda dünyada yapılan çalışmalar ve bu çalışmalarla ilgili yanlış değerlendirmelerden detaylı olarak bahsetmiştim. Hoşgörünüze sığınarak bu konuya biraz daha ilâveler yapmak istiyorum.

 •  Beynimizde 100 milyon nöron ve bunların milyonlarca milyar bağlantıları vardır.
 •  İnsan beyni her 10 yılda, yüzde 2 küçülüyor. l İnsan beyninde bir de yağlı madde var. 30 ile 70 yaş arasında, bu maddenin yüzde 10’una yakını kaybediliyor.
 •  Buna karşılık beynin emirlerini nakleden sinirleri oluşturan beyaz madde 50 yaşına kadar çoğalmaya devam ediyor.
 •  Bu madde 50 yaşından sonra azalmaya başlıyor ve sonucunda emirler daha yavaş iletiliyor. Bunun sonucunda bu azalma oranında daha ağır hareket ediliyor. Kişi futbolcu ise, ayağına gelen topu kime atması gerektiğine birkaç saniye içinde karar vermesi gerekir. 50 yaşına gelmiş kişinin ise işyerindeki seviyesinin üst düzeye ulaşmış olması varsayımından hareketle, son imzayı atarken biraz temkinli hareket etmesinin zarar mı yarar mı getireceğine karar vermek için de biraz ağır hareket etmekte fayda vardır diye düşünüyorum.

Discovery dergisinin bir sayısındaki kapak konusu şöyle: Gençliğin Ölümü. 1990’lı yıllar ve 2000’lerin ilk 10 yılı, garaj çocukları denilen nesil 20 yıl boyunca çılgın bir gençlik ideolojisi ile, yaşlıları şirket yönetimlerinden, etkili mevkilerden kovdu. Görünen o ki, yaşlı kuşaklar müthiş bir geri dönüşe hazırlanıyor. Dergi buna bir romandan etkilenerek Grey Tsunami adını takmış. Nasıl oluyor da yaşlı kuşak böyle bir geri dönüş yapabiliyor?

 •  Sağlıklı ve aktif yaşam süresi uzuyor.
 •  Yaşlılar, gençlere ait teknolojilere, sanıldığından daha hızla hâkim olmaya başladı.
 •  “Aktif emeklilik” kavramı, 55 yaş üstü birçok insanı yaratıcı uğraşlara yöneltti. Kimsenin geri döneceği yok, korkmayın! O deyiş yeni uğraşlar için… Ama, kök hücre tedavisindeki gelişmeler bizi organlarımızı yedekleyip, ihtiyaç halinde gerek duyulan organı yeniden yapabilir hale getirecek. Çok uzun ve kaliteli hayatın 2045 yılına kadar gerçekleşeceğini iddia edenler de var.
 • “Eğreti ata binen, tez iner” demiş atalarımız. Garaj çocukları her ne kadar bu ruha ihanet etmeme direnişi içinde olsalar da bir önceki nesil gibi uzun ömürlü olamadılar. Direnişi değişik sektörlerde arayanlar çoğaldı.

100 YAŞINDA REKOR!

Fransa’da 100 yaşındaki bir adam bisikletle hız rekoru kırarak şaşkınlık yarattı. Lyon’da yaşayan amatör bisikletçi Robert Marchand 100 km’yi bisikletini saatte ortalama 23 kilometre süratle kullanarak, 4 saat 17 dk 27 saniyede tamamladı. Kayıtlara göre bu süre Marchand’ın yaşı için bir rekor. Parkuru tamamlamasına rağmen oldukça dinç görünen Marchand “Beklediğimden biraz daha iyiydi. Kendi rekorumu geliştirdim” dedi. Gençliğinde itfaiyecilik, bahçıvanlık, şarap ve ayakkabı satıcılığı gibi pek çok mesleği yapan, ilk bisikletini 76 yaşında alabildiğini söyleyen Marchand’ın ilerlemiş yaşına rağmen gösterdiği canlılık bilim adamlarını harekete geçirdi; Insern Kamu Araştırmaları Merkezi uzmanları her üç ayda bir muayeneden geçirerek “sırrını” çözmeye çalışıyor.

Esber Erulgen

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11442896

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016