İlk 6 ayda sigortalı doğal afet hasarı 22 milyar $

Sigortacı Gazetesi

Perşembe, 20 Haziran 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size
Sigortacı Gazetesi DÜNYADAN DÜNYADAN İlk 6 ayda sigortalı doğal afet hasarı 22 milyar $


İlk 6 ayda sigortalı doğal afet hasarı 22 milyar $

e-Posta Yazdır PDF

 

2013 yılının ilk yarısında doğal afetlerden kaynaklı 20 milyar dolarlık sigortalı hasar meydana gelmişti. 2014 yılının ilk yarısında ise doğal afetler 22 milyar dolarlık sigortalı hasara neden oldu. Yılın ilk yarısında afetlerden kaynaklanan toplam ekonomik hasar ise 54 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

 

 

 

 

AON Benfield, doğal afetlerin yarattığı tahmini hasarlara dair bir rapor yayınladı. Rapora göre, 2014’ün ilk yarısında doğal afetlerden kaynaklanan toplam sigortalı hasar 22 milyar dolara ulaştı. Toplam sigortalı hasarın yüzde 55’i Amerika Birleşik Devletleri’nden, yüzde 23’ü Avrupa’dan ve yüzde 19’u ise Asya’dan geldi. Doğal afetlerden kaynaklanan toplam ekonomik hasar 54 milyara ulaştı, 2013’te ise bu rakam 95 milyar dolardı.
2014’te doğal afetlerin neden olduğu hasarın yaklaşık yüzde 39’luk bölümü yüksek sigorta penetrasyonuna sahip bölgelerde meydana geldi. 2014 yılının ilk yarısında hem ekonomik hem de sigortalı hasarın son 10 yıllık ortalamanın altında olduğunu belirten Aon Benfield meteorologlarından Steve Bowen, yılın ilk altı ayının sakin geçtiğini ama diğer altı aylık süreç için riskin devam ettiğini bildirdi.

EN DÜŞÜK SİGORTALI HASAR AFRİKA’DA
Rapora göre, 2014 yılında en çok hasara fırtınalar yol açtı. 2014’ün ilk yarısındaki en büyük beş ekonomik hasarın toplam maliyeti 22.5 milyar dolar oldu. Bu hasarlardan en büyüğü, şubat ayında Japonya’da 6.25 milyar dolar ekonomik hasar yaratan kar fırtınasıydı. Mayıs ayında Güney ve Doğu Avrupa’da meydana gelen seller ise 4.5 milyar dolara mal oldu. Brezilya’da meydana gelen kuraklık 4.3 milyar hasara sebep oldu. Kuraklık ABD’ye 4 milyar dolara patlarken, Avrupa’daki kötü hava koşullarının maliyetiyse 3.5 milyar dolardı. En maliyetli doğal afet olaylarının büyük bir çoğunluğu, yüksek sigorta penestrasyonu olan bölgelerde yaşandı. Diğer yılların ilk yarılarıyla karşılaştırıldığında, bu yıl Asya ve Afrika’da gerçekleşen doğal afetler, diğer yıllara oranla daha az hasara yol açtı.
2014’ün ilk yarısında doğal afetlerin yarattığı hem ekonomik hem de sigortalı hasar, son 10 yıllık ortalamanın altındaydı. Son 10 yıllık doğal afet kaynaklı ekonomik hasar ortalaması 106 milyar dolarken, 2014 yılının ilk altı ayında ortalamanın yüzde 49 oranında altına indi ve 54 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Sigortalı hasar ise son 10 yılda ortalama 27 milyar dolarken, ilk altı ayda 22 milyar dolarla ortalamadan yüzde 19 oranında düşük gerçekleşti. Ancak raporda, bu rakamların ileriki yıllarda sürece bağlı olarak değişim gösterebileceği belirtiliyor.

ABD'Yİ KÖTÜ HAVA KOŞULLARI VURDU
2014 yılının ilk yarısında, hava koşullarının neden olduğu, her biri 1 milyar doların üstünde ekonomik hasar yaratan 11 doğal afet yaşandı. Bunlardan dördü ABD’de meydana geldi. Kuzey Amerika’da kış mevsiminde görülen kötü hava koşulları önemli hasarlara neden oldu. Soğuk hava ve yoğun kar yağışı, ABD ve Kanada’nın birçok yerinde etkisini gösterdi. Kar fırtınasının neden olduğu toplam hasar ise 3.4 milyar dolar olarak belirlendi. En maliyetli kar fırtınası ocak ayının ilk haftasında gerçekleşti. Fırtınanın neden olduğu hasar 2.5 milyar dolar, sigortalı hasar ise 1.7 milyar dolar olarak belirlendi.
Sert geçen kış, iş dünyasının da kötü etkilenmesine neden oldu. Birçok firma üretimlerini durdurmak zorunda kaldı.

EN YÜKSEK EKONOMİK HASAR JAPONYA’DAN
Ekonomik hasar açısından bakıldığında, 2014 yılının ilk yarısında en maliyetli doğal afet, şubat ayında Japonya’da 10 gün boyunca devam eden kar fırtınası oldu. Tokyo da dahil olmak üzere çeşitli illerde büyük hasarlar meydana geldi. İkinci en maliyetli doğal afet ise, mayıs ayında Güneydoğu Avrupa’da meydana gelen ve Balkanları sular altında bırakan sel felaketi oldu. Yüksek ekonomik hasara yol açan diğer doğal afet olayları ise; ABD’de yaşanan fırtına, sert kış koşulları ve kuraklık, Brezilya’da etkili olan kuraklık, Fransa ve Almanya’da meydana gelen dolu fırtınası ile İngiltere ve Çin’deki sel felaketi oldu.

KÜRESEL SİGORTALI HASARIN YÜZDE 55’İ ABD’DEN GELDİ
2014 yılının ilk yarısında yaşanan en yüksek sigortalı hasarlar ABD’de meydana geldi. Yılın ilk yarısında ABD’de yaşanan 12 milyar dolarlık sigortalı hasar, küresel sigortalı hasarın yüzde 55’ine denk geldi. Avrupa’da gerçekleşen 5 milyar dolarlık sigortalı hasar, toplam sigortalı hasarın yüzde 23’üne, Asya’daki 4 milyar dolarlık sigortalı hasar ise yüzde 19’una eşit. 2014 yılının ilk yarısında Avrupa, ABD’den sonra sigortalı hasarın ortalamanın üstünde olduğu tek bölge olarak kaydedildi. Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya ve Okyanusya’daysa bu oran son 10 yıllık ortalamalarının altında.

JAPONYA TARİHİNDEKİ EN YÜKSEK SİGORTALI AFET HASARINI GÖRDÜ
Şubat ayında, Tokyo ve Japonya’nın merkezinde iki kar fırtınası yaşandı. Sayısız kaza oldu, çatılar ve camekânlar karın ağırlığıyla çöktü. Fırtınaların yarattığı toplam hasar 5 milyar dolarken, sigortalı hasar 2.5 milyar dolar oldu. Japonya’da yaşanan kar fırtınası, ülke tarihinde yaşanan en maliyetli sigortalı katastrofik hasar olarak kaydedildi. İngiltere’de meydana gelen seller ise bir milyar dolarlık sigortalı hasara neden oldu.
2014’ün ilk yarısında, sebep olduğu sigortalı hasar 1 milyar doları geçen yedi doğal afet görüldü. Bunlardan dört tanesi ABD’de, iki tanesi Avrupa’da ve bir diğeriyse Asya’da meydana geldi. Sigortacılara en pahalıya patlayan doğal afetler, ABD ve Avrupa’da yaşanan dolu ve fırtına olayları oldu.

 MUNICH RE’DEN İLK YARIYIL RAPORU

Munich Re’nin raporuna göre, 2014’ün ilk altı ayında doğal afetlerden kaynaklanan ölüm oranı diğer yıllara göre daha düşük oldu. Yılın ilk yarısında 2 bin 700 kişi doğal afetler yüzünden hayatını kaybetti. Son 10 yılda doğal afetler sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı 53 bin oldu.

Munich Re Yönetim Kurulu Üyesi Torsten Jeworrek, sigortalı hasarın diğer yıllara oranla daha az olduğunu belirtti ve şunları ekledi: “Tabii ki doğal afetlerin şimdiye kadar hafif geçmesi bizim için iyi haber. Ama şunu unutmamalıyız ki, genel risk durumunda bir değişiklik yok. Zararı minimuma indirecek olan önlemlerin dikkate alınarak uygulanması gerekiyor.”

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11388404

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016