Ahu Berkmen

Sigortacı Gazetesi

Perşembe, 20 Haziran 2019
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size
Sigortacı Gazetesi Ahu Berkmen

Ahu Berkmen

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir


 

DASK’ın başarısını ayakta alkışlamak gerek

 

Yine bir ağustos ayı ve yine tabii konumuz deprem gerçeği ve DASK… Bu sayı deprem gerçeğine biraz daha farklı bir açıdan baktık. Geçen senelerde depremlerle yaşamak zorunda olmamıza rağmen halk olarak yeterli bilince erişmediğimizi ve depremden korunmak için yeterli önlemleri almadığımızı vurguladık. Bu yıl ise biraz daha pozitif bir kapak haberi yapmak istedik. Ve DASK’ın geçtiğimiz yıllar içinde nasıl başarılı bir strateji izlediğini, nerelere geldiğinin altını çizmek istedik. DASK’ın kurulmasından bu yana meydana gelen 322 hasarlı depremde 11 bin hasar dosyası açılırken 22 milyon liralık hasar ödendi. Hasarlarda Ege Bölgesi başı çekerken, sigortalılık oranında Marmara ve İç Anadolu önde gidiyor. Bugün gelinen noktada DASK’ın tek bir depremde 5 milyar liraya kadar ödeme yapma gücü bulunuyor. Gözdem Ersözlü’nün yaptığı araştırmanın detayını sayfa 29’da bulabilirsiniz.

DÜNYA SALLANMAYA DEVAM EDİYOR, YENİ ZELANDA’DAKİ SARSINTILARIN ARDI ARKASI KESİLMİYOR
Temmuz ayı içerisinde 7.9 büyüklüğünde bir depremle sarsılan Yeni Zelanda artçı depremler yüzünden şoku zor atlattı. Risk modelleme şirketi EQECAT’in yaptığı açıklamaya göre geçtiğimiz 9 ay boyunca yıkıcı depremlerle sarsılan Yeni Zelanda’da, son depremdeki sigortalı hasar 3-5 milyar dolar arasında değişebilir. Zaten 21 Şubat’taki depremde Christchurch şehrindeki binaların üçte ikisi hasar görmüştü. Meydana gelen son depremler de yeni yıkım haberlerini beraberinde getirdi. 2010 Eylül ayından bu yana 15 defa sallanan Yeni Zelanda’da faaliyet gösteren sigorta ve reasürans şirketlerinin endişeleri her geçen gün artıyor. Ülkede depremin sigortalanabilirliği konusunda endişeler baş gösteriyor. Tüm dünyada yaşanan ve ardı arkası kesilmeyen depremlerin sonucunda dünya sigorta pazarlarının nasıl etkileneceği de bir endişe konusu olarak karşımıza çıkıyor.

KREDİ KARTI ÇILGINLIĞI SİGORTA ŞİRKETLERİNE YARADI
Bu sayı tahsilat konusunu da masaya yatırdık. Ödeme alışkanlıkları değişen tüketicinin son senelerdeki gözdesi kredi kartları oldu. Bankalararası Kart Merkezi’nden aldığımız verilere göre 2004 yılında yaklaşık 9.2 milyon sigorta işlemi kredi kartıyla gerçekleşirken, 2010 sonunda bu rakam 61.9 milyona çıktı. Kredi kartıyla gerçekleştirilen sigorta ödemeleri tutarı ise 2004’te 1.5 milyar lirayken, 2007’de bu rakam 4.4 milyar liraya ve 2010’da 8.9 milyar liraya ulaştı. Bu rakamlar da gösteriyor ki sigorta sektöründe kredi kartıyla gerçekleştirilen işlem sayısı her geçen yıl artıyor. Tabii sigorta ödemelerinde kredi kartı kullanımının yaygınlaşması şirketler ve acentelerin omzundan tahsilât yükünü büyük oranda alıyor. Gizem Kırca’nın bu konuyla ilgili hazırladığı haberi sayfa 36’da bulabilirsiniz.

YENİ DÖNEM EGM BAŞKANI UĞUR TOZŞEKERLİ
Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Yönetim Kurulu Başkanlığına Uğur Tozşekerli seçildi. Son bir yıldır EGM Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğini yürüten Aegon Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Uğur Tozşekerli, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin çatı kuruluşu olan EGM’de bir yıl boyunca yönetim kurulu başkanlığını sürdürecek.

6 AYDA ÜRETİM YÜZDE 25 ARTTI
2011 yılı 6 aylık prim üretimi bir önceki yıla göre yüzde 25.3 oranında artarak 8 milyar 972 milyon lira oldu. Bu yılın ikinci üç ayı sonunda sigorta sektörü reel olarak yaklaşık yüzde 19 oranında büyüdü. Haziran ayı itibarıyla yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 6.24, ÜFE’de yüzde 10.19 olarak gerçekleşmişti.2011’in 6 ayında üretimin 7 milyar 431 milyon liralık bölümü hayat dışı sigortalardan, 1 milyar 540 milyon liralık bölümü hayat sigortalarından elde edildi.  İlk 6 ayda hayat sigortalarında büyüme oranı yüzde 39.4, elementer branşlarda ise yüzde 22.7 oldu. Üretim rakamları ile ilgili detaylı bilgiyi sayfa 24-25’te ve istatistik ekinde bulabilirsiniz.

VEDA EDERKEN…
Ayrılıklar gönülden olmayınca veda etmek için gereken kelimeleri bulmak da çok zor oluyor. Sigortacı Gazetesi’nde yürüttüğüm genel yayın yönetmenliği görevimden ağustos ayı itibariyle ayrılıyorum. Bu ayrılık sadece fiziki bir ayrılık. Benim gönlüm ve yüreğim hep burada arkadaşlarımla kalacak. Annelik kariyerimi ise önümüzdeki günlerde biraz daha yoğun günler bekliyor. İkinci kez anne olacağım ve her şeyi tam yapmak arzusuyla hayatımdaki bir şeyden fedâkarlık etmek zorundaydım. İçinde bulunduğum ruh hali 2 çocukla buradaki görevimi layıkıyla yapamayacağım yönünde… Bu nedenle sektöre, sizlere veda ediyorum. Hoşçakalın…

 

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »
Sayfa 1 / 3

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 13786
İçerik : 5611
İçerik Tıklama Görünümü : 11388467

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  new2016